ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Αθλητικές συζητήσεις
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Enositis »



μολις ειδα αυτο στο τρομακτικο.δειτε στο 0:38 τη μολοτοφ...
baselmich90
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 32
Joined: Fri Feb 19, 2010 12:35 pm

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by baselmich90 »

http://www.leoforos.gr/article/15530/st ... rotathlema

Ειναι απιστευτο το ποσο αντιπροσωπευουν τον καθε Παναθηναικο αυτα τα λογια...
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by crouch »

Sopas wrote:φίλε μου δευτερεύουσας σημασίας είναι και οι συζητήσεις, έτσι όπως γίνονται στην Ελλάδα, για την πολιτική....Άνοιξε την τηλεόραση σου όμως να δεις τι γίνεται...
Συμφωνώ και δε λέω ότι δε πρέπει να γίνονται, αλλά να ξέρουμε και όσοι συμμετέχουμε σε αυτές πόσο αξίζουν τελικά. Και όταν κάποιος απαξιεί ή τις κοροϊδεύει να μην τον ειρωνευόμαστε.

Διάτανε όσο με πληγώνεις τόσο με πωρώνεις. Είσαι η ΑΕΚ μου αν ήμουν ΑΕΚτζης. Δεν έχω πρόβλημα με σένα, με κάποια πράγματα που λες έχω. Και αν μη τι άλλω δεν είμαι φασίστας ή αντιδημοκράτης εν γένει..Έλεος
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Enositis »

"Εδώ και 6-7 χρόνια έχω διαρκείας για το Καραϊσκάκη. Κάθε χρόνο το ανανεώνω με μεγαλύτερη σκέψη και προβληματισμό από την προηγούμενη.

Το ντέρμπι, στη μεγαλύτερη διάρκειά του, δεν το είδα γιατί ήμουν καλεσμένη στο γάμο της Μίας και του Δημήτρη. Μέσα στην εκκλησία, αμέσως μαθεύτηκε το 1-0 του Μιραλάς. Ανεξήγητη χαρά πλημμύρισε αρκετούς από τους καλεσμένους! 1-0, ψιθύρισε ο γαμπρός και η νύφη νευρίασε σα γνήσια βάζελος! Τελειώνοντας το μέγα το μυστήριο βρήκα μια δικαιολογία να περάσω από το σπίτι. Είχα ήδη πάρει το μήνυμα: 1-1, ο Λέτο. Έτσι όπως τα υπολόγιζα, προλάβαινα να δω τα τελευταία 15 λεπτά του ματς πριν αρχίσει το πάρτι των παιδιών. Bad call, που λένε και οι Άγγλοι!

Ανοίγω τηλεόραση. Οι μουτζαχεντίν του Ολυμπιακού έχουν κάνει κόλαση το γήπεδο. Οι γνωστοί Τσουκαλάδες βρίσκονται πίσω από τον πάγκο του Παναθηναϊκού. Προκαλούν, βρίζουν, απειλούν, πετάνε μπουκάλια. "Επιστήμονες" κανονικοί.. Οι υπόλοιποι είναι, οριακά, εκτός ελέγχου. Ο καθένας τους κουβαλάει ένα βάσανο, μια αδικία από τα γεννοφάσκια του, ένα " ...είμαι 16άρης και σας μπιπ τα λύκεια". Κι ας έχει φτάσει 40 και 50 χρονών, ο δεκαεξάρης...

83 λεπτό: ακυρώνεται ως οφσάιτ κανονικό γκολ του Κατσουράνη. Ούτε μέσω "google earth" δε θα το έβλεπε κάποιος αυτό που είδε ο επόπτης!

85 λεπτό: ο αρχηγός Τοροσίδης δίνει ψευτοκεφαλιά στο Λέτο και αποβάλλεται. Κοκορομαχία, σκέφτομαι.. Η κάμερα πιάνει το βλέμμα του την ώρα που αποχωρεί. "Και λίγα σου έκανα", είναι σα να λέει... Οι κάφροι της εξέδρας θυμίζουν πια ρωμαϊκή αρένα.

91 λεπτό: ο Τζιμπούρ βάζει γκολ από καθαρή θέση οφσάιτ. Δίπλα του ο Πάντελιτς επηρεάζει απόλυτα τη φάση. Ο "βοηθός" διαιτητής και ο άρχων του αγώνα το μετράνε κανονικά.

"Χαίρε Καίσαρ, οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν".

Ανάμεσα σε σύννεφα πολέμου(όχι απλά καπνού), οι παλικαράδες της ξεφτίλας μπαίνουν στο γήπεδο και καλά, για να πανηγυρίσουν τη νίκη της ομάδας. Στην πραγματικότητα θέλουν να χτυπήσουν, σα θηράματα, όποιον φοράει πράσινη φανέλα. Τον Σισέ, τον Νίνη, τον Λέτο. Ο γενικός αρχηγός της ομάδας Τάσος Μητρόπουλος τσαμπουκαλεύεται με παίκτες και προπονητές του ΠΑΟ. Τζάμπα μαγκιές. Πάλι. Οι πράσινοι φυγαδεύονται στα αποδυτήρια, σαν εγκληματίες. Ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, ανάμεσα σε 10 γορίλες, φωνάζει στον Σισέ "we screwed you" στα πλαίσια της φιλοξενίας, φαντάζομαι. Λίγο αργότερα δηλώνει πως "...η ομάδα απόψε δίδαξε αρχές και ήθος. /Έχουμε κάνει μεγάλο αγώνα για τη βία στα γήπεδα. Οι οπαδοί μας είχαν υποδειγματική συμπεριφορά.". Γαργάρα. Όλα. Γιατί μας κοροϊδεύει έτσι; Γιατί μας ξεφτιλίζει και μας υποτιμά τόσο πολύ;

Κοιτάζω το διαρκείας μου. Το κρατάω στα χέρια μου. Ασυναίσθητα αρχίζω να διπλώνω την πλαστική κάρτα. Στα 2. Στην αρχή με δυσκολία. Μετά, πιο εύκολα. Τα 2 κομμάτια γίνονται 4. Ένα ψαλίδι ολοκληρώνει την καταστροφή. Συνειδητά πια.
Δεν θέλω να έχω σχέση με αυτό το ψέμα που ο Μαρινάκης, ο Μπέος και ο Ψωμιάδης ονομάζουν σήμερα ελληνικό ποδόσφαιρο. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που το γυρίζουν στο βαθύ σκοτάδι του παρελθόντος. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που οπλίζουν τα μυαλά των φανατικών με θεωρίες συνομωσίας κι αυτοί με τη σειρά τους πάνε και καίνε θέατρα, καταλύουν θεσμούς και τελικά, βυθίζουν όλους μας πιο βαθιά στην ασφάλεια του καναπέ.

Σόρρυ, κύριε Μαρινάκη. Δεν θα πάρω. Με ξύπνησε ο φασισμός της σιγουριάς σου. "


Μαργαρίτα Μυτιληναίου

Νομίζω πολυ ωραιο σαν αρθρο...
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Διάτανος »

crouch wrote:
Sopas wrote:φίλε μου δευτερεύουσας σημασίας είναι και οι συζητήσεις, έτσι όπως γίνονται στην Ελλάδα, για την πολιτική....Άνοιξε την τηλεόραση σου όμως να δεις τι γίνεται...
Συμφωνώ και δε λέω ότι δε πρέπει να γίνονται, αλλά να ξέρουμε και όσοι συμμετέχουμε σε αυτές πόσο αξίζουν τελικά. Και όταν κάποιος απαξιεί ή τις κοροϊδεύει να μην τον ειρωνευόμαστε.

Διάτανε όσο με πληγώνεις τόσο με πωρώνεις. Είσαι η ΑΕΚ μου αν ήμουν ΑΕΚτζης. Δεν έχω πρόβλημα με σένα, με κάποια πράγματα που λες έχω. Και αν μη τι άλλω δεν είμαι φασίστας ή αντιδημοκράτης εν γένει..Έλεος
ούτε γω έχω πρόβλημα με σένα.αλλά εν τέλει ....ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by blackjohnny »

Enositis21 wrote:"Εδώ και 6-7 χρόνια έχω διαρκείας για το Καραϊσκάκη. Κάθε χρόνο το ανανεώνω με μεγαλύτερη σκέψη και προβληματισμό από την προηγούμενη.

Το ντέρμπι, στη μεγαλύτερη διάρκειά του, δεν το είδα γιατί ήμουν καλεσμένη στο γάμο της Μίας και του Δημήτρη. Μέσα στην εκκλησία, αμέσως μαθεύτηκε το 1-0 του Μιραλάς. Ανεξήγητη χαρά πλημμύρισε αρκετούς από τους καλεσμένους! 1-0, ψιθύρισε ο γαμπρός και η νύφη νευρίασε σα γνήσια βάζελος! Τελειώνοντας το μέγα το μυστήριο βρήκα μια δικαιολογία να περάσω από το σπίτι. Είχα ήδη πάρει το μήνυμα: 1-1, ο Λέτο. Έτσι όπως τα υπολόγιζα, προλάβαινα να δω τα τελευταία 15 λεπτά του ματς πριν αρχίσει το πάρτι των παιδιών. Bad call, που λένε και οι Άγγλοι!

Ανοίγω τηλεόραση. Οι μουτζαχεντίν του Ολυμπιακού έχουν κάνει κόλαση το γήπεδο. Οι γνωστοί Τσουκαλάδες βρίσκονται πίσω από τον πάγκο του Παναθηναϊκού. Προκαλούν, βρίζουν, απειλούν, πετάνε μπουκάλια. "Επιστήμονες" κανονικοί.. Οι υπόλοιποι είναι, οριακά, εκτός ελέγχου. Ο καθένας τους κουβαλάει ένα βάσανο, μια αδικία από τα γεννοφάσκια του, ένα " ...είμαι 16άρης και σας μπιπ τα λύκεια". Κι ας έχει φτάσει 40 και 50 χρονών, ο δεκαεξάρης...

83 λεπτό: ακυρώνεται ως οφσάιτ κανονικό γκολ του Κατσουράνη. Ούτε μέσω "google earth" δε θα το έβλεπε κάποιος αυτό που είδε ο επόπτης!

85 λεπτό: ο αρχηγός Τοροσίδης δίνει ψευτοκεφαλιά στο Λέτο και αποβάλλεται. Κοκορομαχία, σκέφτομαι.. Η κάμερα πιάνει το βλέμμα του την ώρα που αποχωρεί. "Και λίγα σου έκανα", είναι σα να λέει... Οι κάφροι της εξέδρας θυμίζουν πια ρωμαϊκή αρένα.

91 λεπτό: ο Τζιμπούρ βάζει γκολ από καθαρή θέση οφσάιτ. Δίπλα του ο Πάντελιτς επηρεάζει απόλυτα τη φάση. Ο "βοηθός" διαιτητής και ο άρχων του αγώνα το μετράνε κανονικά.

"Χαίρε Καίσαρ, οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν".

Ανάμεσα σε σύννεφα πολέμου(όχι απλά καπνού), οι παλικαράδες της ξεφτίλας μπαίνουν στο γήπεδο και καλά, για να πανηγυρίσουν τη νίκη της ομάδας. Στην πραγματικότητα θέλουν να χτυπήσουν, σα θηράματα, όποιον φοράει πράσινη φανέλα. Τον Σισέ, τον Νίνη, τον Λέτο. Ο γενικός αρχηγός της ομάδας Τάσος Μητρόπουλος τσαμπουκαλεύεται με παίκτες και προπονητές του ΠΑΟ. Τζάμπα μαγκιές. Πάλι. Οι πράσινοι φυγαδεύονται στα αποδυτήρια, σαν εγκληματίες. Ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, ανάμεσα σε 10 γορίλες, φωνάζει στον Σισέ "we screwed you" στα πλαίσια της φιλοξενίας, φαντάζομαι. Λίγο αργότερα δηλώνει πως "...η ομάδα απόψε δίδαξε αρχές και ήθος. /Έχουμε κάνει μεγάλο αγώνα για τη βία στα γήπεδα. Οι οπαδοί μας είχαν υποδειγματική συμπεριφορά.". Γαργάρα. Όλα. Γιατί μας κοροϊδεύει έτσι; Γιατί μας ξεφτιλίζει και μας υποτιμά τόσο πολύ;

Κοιτάζω το διαρκείας μου. Το κρατάω στα χέρια μου. Ασυναίσθητα αρχίζω να διπλώνω την πλαστική κάρτα. Στα 2. Στην αρχή με δυσκολία. Μετά, πιο εύκολα. Τα 2 κομμάτια γίνονται 4. Ένα ψαλίδι ολοκληρώνει την καταστροφή. Συνειδητά πια.
Δεν θέλω να έχω σχέση με αυτό το ψέμα που ο Μαρινάκης, ο Μπέος και ο Ψωμιάδης ονομάζουν σήμερα ελληνικό ποδόσφαιρο. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που το γυρίζουν στο βαθύ σκοτάδι του παρελθόντος. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που οπλίζουν τα μυαλά των φανατικών με θεωρίες συνομωσίας κι αυτοί με τη σειρά τους πάνε και καίνε θέατρα, καταλύουν θεσμούς και τελικά, βυθίζουν όλους μας πιο βαθιά στην ασφάλεια του καναπέ.

Σόρρυ, κύριε Μαρινάκη. Δεν θα πάρω. Με ξύπνησε ο φασισμός της σιγουριάς σου. "


Μαργαρίτα Μυτιληναίου

Νομίζω πολυ ωραιο σαν αρθρο...
Όντως. Είναι η λογική σκέψη κάθε υγιούς φιλάθλου που θέλει απλά να δει μπάλα και τίποτα άλλο.Κανένας φανατισμός και προκατάληψη.Πέρα από κάθε οπαδική νοοτροπία.Δεν είναι φλωριά το να είσαι φίλαθλος.Μαγκιά είναι.Όπως μαγκιά είναι και αυτό που έκανε. +10000. διαρκείας=>€ για το μαρινάκη και τον κάθε μαρινάκη και όχι για τον ολυμπιακό και τον κάθε ολυμπιακό...όσο πιο νωρίς το συνειδητοποιήσουν όλοι αυτό, τόσο πιο γρήγορα θα σταματήσουν να είναι συμμέτοχοι σε αυτό που είδαμε το σάββατο...Ας σταματήσουμε όλοι να ανατροφοδοτούμε αυτό που μας γεμίζει αηδία. Ας κάνουμε τις 18 (ή κάπου εκεί τέλος πάντων) αθλητικές εφημερίδες και τα 4-5 αθλητικά ραδιόφωνα να κλείσουν..Ας μείνουν από 2-3..Δε θα χαθεί κάτι..(πέρα από πολλές θέσεις εργασίας αργόσχολων δημοσιογραφίσκων που κάνουν αραχτοί την εκπομπούλα τους πίνοντας το φραπεδάκι και τα τσεπώνουν..την ίδια ώρα που οι γονείς μας ξέρω γω δουλεύουν σκληρά όλη μέρα)
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by Irishman »

τα οπαδικά κινήματα έχουν τις ρίζες τους πάρα πολύ βαθιά στην ιστορία και δε νομίζω ότι είναι μαγκιά να μην είσαι οπαδός.μαγκιά είναι να μην είσαι κλέφτης, δολοφόνος, εμπρηστής, κλεπταποδόχος κλπ...
όποιος θέλει ας είναι φίλαθλος, θιασώτης του καλού ποδοσφαίρου/μπάσκετ/υποβρύχιου χόκεϋ ή δενξέρωγωτιάλλο, αλλά δε νομίζω ότι έχει δικαίωμα να αποκηρύσσει τους οπαδούς...ο οπαδισμός(ο καλώς εννοούμενος) έχει κι αυτός άμιλλα όπως ο αθλητισμός, έχει ιδεώδη, έχει άγραφους κανόνες και κώδικες, είναι τρόπος ζωής...αν δεν το ζήσεις δε μπορείς να το κρίνεις απ' την απ' έξω...όλα αυτά πολύ φιλικά εννοείται!

τώρα το πώς έχει καταλήξει να φαίνεται (γιατί μόνο τα αρνητικά φαίνονται σ' αυτό το μπουρδέλο που ζούμε) είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ζήτημα φυσικά και έχει να κάνει με κοινωνικές συνθήκες, ρυθμούς ζωής, οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα, τρόπους εκτόνωσης της κοινωνικής εξαθλίωσης και πίεση της ανομίας αποκλειστικά προς αυτό το χώρο αυτό...

θα μπορούσα να γράψω κι άλλα όμως πιθανώς θα ενοχλούσαν άλλα μέλη του φόρουμ και αρκούμαι σ' αυτα ;)
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by crouch »

Διάτανος wrote:ούτε γω έχω πρόβλημα με σένα.αλλά εν τέλει ....ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ?
Τριφυλάρα βέβαια..

winterwood μπορείς να αναλύσεις λίγο περισσότερο τον καλώς εννοούμενο οπαδισμό;
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by misfit »

"Enositis" είσαι σίγουρος για την αξιοπιστία του άρθρου σου?Ναι μεν λέει αλήθειες και σωστά πράγματα,αλλά δυστυχώς είμαι πολύ καχύποπτος απέναντί του.Σαν φανταστική ιστοριούλα μου μοιάζει βασικά.Και ξέρετε,οι δημοσιογράφοι αρέσκονται σε κάτι τέτοια μετά από αναμπουμπούλες.Χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό,είναι οι συνεντεύξεις "χούλιγκαν" μετά από επεισόδια :D :D
Δε λέω,μπορεί να κάνω και λάθος...όμως η δημιουργία εντυπώσεων είναι το κατ'εξοχήν ταλέντο τους.
Στα περί οπαδισμού (και όχι χουλιγκανισμού,το τονίζω),θα συμφωνήσω με τον winterwood απολύτως.
Βασικά δε βρίσκω τίποτα κατακριτέο στο να υποστηρίζεις μια ομάδα και να το ζεις στην καθημερινότητά σου.Μπορεί στους άλλους να φαίνεται χαζό (κι εμένα μου φαίνονται χαζά κι ανούσια πράγματα που κάνουν άλλοι άνθρωποι,δικαίωμά τους όμως και λόγος δεν μου πέφτει),αλλά για κάποιους πίσω από μια ομάδα δεν είναι μόνο οι παίκτες και τα κύπελλα..υπάρχουν και κάποια ιδανικά-αξίες που πρεσβεύει (τουλάχιστον παλιότερα,σήμερα όλες οι επαγγελματικές ομάδες είναι απλώς εταιρίες) κι ακόμα περισσότερα.Το να ταυτίζεις έναν τρόπο ζωής που σε εκφράζει με μια ομάδα,κι εφόσον δεν βλάπτεις τους υπόλοιπους,δε νομίζω ότι είναι άσχημο.
Εξάλλου,ο καθένας έχει τις δικές του ιδέες και τις ζει με τον τρόπο που θεωρεί εκείνος σωστότερο ;)
Όποιος βέβαια θέλει να είναι απλά φίλαθλος μαγκιά του κι αυτουνού!Αλλίμονο!Κάποιος άλλος,μπορεί να μη γουστάρει αθλήματα και να ασχολείται με τη μουσική πχ,μαγκιά του κι εκείνου!
Επίσης,μιας και ανέφερες τα λεφτά φίλε blackjohny,έχεις πολύ δίκιο.Και ενδεικτικό είναι ότι κάθε χρόνο ακριβαίνουν τα εισιτήρια εξοργιστικά αδικαιολόγητα για το επίπεδο των εγκαταστάσεων και του "θεάματος".Αλλά δυστυχώς στην τσέπη του καθενός,κουμάντο κάνει μόνο ο ίδιος.Άντε και η κυβέρνηση :P
Κατακλείδα:πιστεύω ότι οι οπαδοί είναι οι τελευταίοι υπαίτιοι για ό,τι συμβαίνει στον ελληνικό αθλητισμό.Ανοίξτε τα μάτια σας και δείτε τι παιχνίδια κάνουν δημοσιογράφοι,παράγοντες,μανατζαρέοι και πολιτικοί..
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
tzanakos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 305
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:16 pm

Re: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ

Post by tzanakos »

misfit wrote: για κάποιους πίσω από μια ομάδα δεν είναι μόνο οι παίκτες και τα κύπελλα..υπάρχουν και κάποια ιδανικά-αξίες που πρεσβεύει (τουλάχιστον παλιότερα,σήμερα όλες οι επαγγελματικές ομάδες είναι απλώς εταιρίες)
θελεις να εξηγησεις λιγο αυτο που λες?τι ιδανικα πρεσβευει μια ομαδα?η ομαδα που υποστηριζεις τι αξιες πρεσβευει?
Post Reply

Return to “Αθλητικά”