Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by eΝy »

Το topic αυτό ανοίγει κατόπιν παράκλησης των συμφοιτητών σας που θέλουν να ανοίξει η Σχολή. Γι αυτό και θα έχει κάποιους ιδιαίτερους κανόνες:


1. Δεν θα αφορά ιδεολογικές συζητήσεις "συμφωνώ-διαφωνώ με το πλαίσιο", παρά μόνο ανακοινώσεις και συντονισμό των ανεξάρτητων συμφοιτητών που θέλουν να σπάσει η κατάληψη.

2. Το topic είναι ανοιχτό στη συμμετοχή για όποιον συμφωνεί με τη γενική γραμμή "Ανοιχτή Σχολή". Όλοι φυσικά μπορούν να διαβάσουν τα posts, αλλά όσοι δεν συμφωνείτε με 'ανοιχτή σχολή' παρακαλείσθε να μην τρολλάρετε το εν λόγω τόπικ. Αφήστε τους συμφοιτητές σας, δημοκρατικά να συνεννοηθούν για το πως θέλουν να κινηθούν και να πράξουν. Θα τους ανοίξω αυτόν τον χώρο και θα τον κρατήσω καθαρό, γιατί δεν έχουν ούτε γραφειάκια, ούτε στέκια, ούτε καν προσωπική γνωριμία μεταξύ τους. Σεβαστείτε όμως την επιθυμία και το δικαίωμά τους να συνδικαλιστούν.

Για τον λόγο αυτό οι mods έχουν εντολή να σβήνουν στο εν λόγω τοπικ οποιαδήποτε απόπειρα trollαρίσματος. Ακόμα και αν δείτε κάτι που "θα σας ανάψει τα λαμπάκια", παρακαλώ να σεβαστείτε το δικαίωμα των συμφοιτητών σας στη δημοκρατία.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

Μεταφερω ενα προηγουμενο ποστ μου κι εδω, ωστε να υπαρχει μια ροη στο τοπικ.

Το ανεξαρτητο πλαισιο θα κατεβει την επομενη Τριτη με σκοπο να ανοιξει η σχολη και να διεξαχθουν οι εξετασεις. Επισης θελω να πιστευω οτι θελετε να δωσετε εστω τον Φεβρουαριο
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231127021
oποτε οσοι θελουν να ανοιξει η σχολη ας κατεβουν να ψηφισουν. Οποιος βιαστει να πει οτι κινδυνολογω παλι, ας δει λιγο το λινκ πριν μιλησει κι ας αναλογιστει το κοστος που μπορει να εχει μια χαμενη εξεταστικη με ενα χαμενο εξαμηνο στο καπακι.

Καθε προταση για να ειναι το ανεξαρτητο πλαισιο πιο ολοκληρωμενο ειναι καλοδεχουμενη.

Κατ αρχας γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να ειναι οντως ολοκληρωτικα ανεξαρτητο και να μην παιρνει καμια θεση υπερ/κατα του νομοσχεδιου. Το θεμα ειναι αλλο --> Οσοι το στηριξουν διαφωνουν με τη μεθοδο διαμαρτυριας "καταληψη".

Ακουμε προτασεις ;)
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Kuchiki_Byakuya »

Ανεξάρτητο πλαίσιο για Ανοιχτή Σχολή για τους εξής λόγους:

1) Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χαθεί η Εξεταστική (ειδικά επαναληπτική) και να πάνε πίσω τα μαθήματα του εξαμήνου για ευνόητους λόγους.

2) Επιτέλους να καταλάβουν οι παρατάξεις πως είμαστε εδώ. Δεν μπορούν να μας κάνουν ό,τι θέλουν και τώρα που έχουν όλες κοινή γραμμή είναι ευκαιρία να τους το δείξουμε. Αν οργανωθούμε μπορούμε να κάνουμε σπουδαία πράγματα αρκεί να έχουμε την θέληση και την αποφασιστικότητα. Είμαι βέβαιος πως όσοι θέλουν ανοιχτή τη Σχολή είναι περισσότεροι και έχοντας την ευκαιρία θα το δείξουν σε όσους απλά συμφέροντα.

3) Ας γίνει η αρχή για περισσότερη και ενεργότερη συμμετοχή στα κοινά της μικρής μας κοινωνίας. Όπως λένε οι Άγγλοι για την μπάλα 'seeing is believing'. Πρέπει να το δούμε για να το πιστέψουμε. Να πιστέψουμε στην αυτοοργάνωση και όχι να περιμένουμε την εκάστοτε παραταξάρα να μας σώσει (άλλωστε οι μικροί αριθμοί της κοινωνίας μας το επιτρέπουν).

Προσωπική φιλοσοφία ζωής
Μπορεί να ακούγονται υπερβολικά αυτά που λέω, ίσως και να είναι, αλλά καλύτερα να δίνεις στα πράγματα μεγαλύτερη αξία από αυτή που τους αρμόζει και να αρπάζεις κάθε ευκαιρία από τα μαλλιά παρά να τους δίνεις μικρότερη και να αφήνεις τον χρόνο να περνάει και να σε προσπερνάει. Οι καιροί αλλάζουν και καλύτερα να αντιλαμβανόμαστε τις αλλαγές και να τις επηρεάζουμε λίγο.

electron +10
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Nameless »

Ευχαριστουμε πολυ Eny για το thread αυτο.
Καλο θα ηταν να μιλαμε μονο για θεματα οργανωσης και περιεχομενου του πλαισιου ωστε να αποφυγουμε οποιαδηποτε αψιμαχια σε περιπτωση εκφρασης "προκλητικων" αποψεων.

Συμπυκνωμενα και σε γενικες γραμμες το ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ θα εχει την εξης δομη:

1. ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ
Διαφωνουμε με την καταληψη ως τροπο διαμαρτυριας.

2. ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ πανω στο ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ που αφορα την ΠΑΙΔΕΙΑ.

3. Οποιος ΔΙΑΦΩΝΕΙ με το ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ εχει το δικαιωμα να ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙ συμμετεχοντας στις ΠΟΡΕΙΕΣ, ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ.

4. ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
Σε συνεργασια με τους καθηγητες για τον προγραμματισμο ωστε να μη χαθει αλλος χρονος και η εξεταστικη να διαρκεσει οσο διαρκει υπο κανονικες συνθηκες.

5. ΝΕΑ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ

Το παρον πρωτολειο επιδεχεται βελτιωσεις. Ακουμε προτασεις.
Last edited by Nameless on Sat Sep 10, 2011 2:39 am, edited 8 times in total.
sunshine
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 46
Joined: Thu Feb 03, 2011 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by sunshine »

Εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι, με κάλυψαν απόλυτα οι προλαλήσαντες. Δηλώνω όμως πως θα είμαι εκεί την Τρίτη να ψηφίσω το ανεξάρτητο πλαίσιο.
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Nameless »

Καλο θα ηταν οσοι συμφωνουν να το δηλωσουν συντομως (χρονικα και εκφραστικα) ωστε να εχουμε μια αισθηση της δυναμικοτητας και να οργανωθουμε πιο γρηγορα και αποτελεσματικα.
aleachilis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 95
Joined: Sun Jan 24, 2010 2:07 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by aleachilis »

1 ψηφο και απο μενα.

πσ. Αν θελετε μπορουμε να κανονισουμε να τα πουμε και απο κοντα, πριν την τριτη
kostikas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 66
Joined: Thu Jul 01, 2010 4:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by kostikas »

θα ειμαι κι εγω εκει για να ψηφισω το ανεξαρτητο πλαισιο γιατι βαρεθηκα να αποφασιζουν οι αλλοι για τη ζωη μ!!!
kick_me
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 14
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:26 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by kick_me »

Θα έρθω και εγώ και ελπίζω να τραβήξω μαζί μου γύρω στους 5 ακόμα συμφοιτητές.
User avatar
Gouzgounis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 35
Joined: Sat Jan 23, 2010 1:40 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Gouzgounis »

count me in.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”