Συνέλευση 9/3/2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by crouch »

Δεν είχα απορία τί στηρίζεις (αν και το περίμενα), απλά είπα ένα γενικό κανόνα που τελικά φαίνεται ισχύει και για εσένα. Τώρα η κατάληψη (της σχολής συγκεκριμένα, που μας αφορά) όντως είχε κάποιο αποτέλεσμα σε μερικές περιπτώσεις όπως επί Γιαννάκου που έγινε μαζικά. Ωστόσο όλα τα πράγματα έχουν ένα βαθμό απόδοσης (για να μιλήσουμε με μηχανολογικούς όρους) που ορίζεται ως τί κερδίζεις προς τί χάνεις. Στην κατάληψη της σχολής ο βαθμός απόδοσης είνα τραγικά μικρός. Αντίστοιχα μια κατάληψη στο υπουργείο παιδείας θα είχε πολύ μεγαλύτερο. Με απλά λόγια θα έκανε την ίδια δουλειά με απειροελάχιστο σε σύγκριση κόπο. Σε κάθε περίπτωση η κατάληψη της σχολής σαν "μέσο πάλης" είναι αστείο, και αν ένα φοβερό πλαίσιο με πολιτικές ευαισθησίες το περιλαμβάνει, παύει να είναι φοβερό
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by ShadowMech »

Συμφωνω και γω, το διπολο ανοιχτη-κλειστη σχολη κουραστικο και οτι χανουμε καπου και την ουσια... Ναι ειναι σημαντικο, για τους λογους που ειπατε κ οι δυο σας αλλα δεν ειναι το παν.

Σχετικα με την απασχοληση με τα κοινα ειναι τελικα και θεμα οπτικης γωνιας. Εγω για να να ασχοληθω με κατι θα πρεπει σε ενα βαθμο να με εμπνεει. Και η πολιτικοποιηση μεσα στη σχολη μονο εμπνευση και γενικα θετικα συναισθηματα δε μου δημιουργει. Θα μπορουσα και παλι να ασχοληθω, με μιση καρδια εστω, αν εβλεπα καποια δυνατοτητα να βγει κατι μεσα σε λογικα πλαισια προσπαθειας. Αλλα και παλι η μεχρι τωρα εμπειρια μου μου δειχνει το ακριβως αντιθετο, δυστυχως. Καποτε ενιωθα ενοχες για την επιλογη μου, πλεον εχω καταληξει οτι σε συλλογικο επιπεδο ειμαστε αξιοι της καταστασης μας, οτι η κατασταση εχει ισορροπησει εκει που ειναι και το επιπεδο των ατομων που τη συντηρουν.

Οσο για το πλαισιο των εαακ, οχι οτι εχω κατι συγκεκριμενο με αυτο, απλα αυτο τυχαινει να ψηφιζεται συνηθως. Ποσοι απο αυτους που το ψηφιζουν εχουν κατσει να δουν πραγματικα τι λεει, τι προτασεις εχει, ποσο ουσιωδεις ειναι κλπ?
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by TiGinetai »

crouch wrote:Δεν είχα απορία τί στηρίζεις (αν και το περίμενα)..Τώρα η κατάληψη (της σχολής συγκεκριμένα, που μας αφορά) όντως είχε κάποιο αποτέλεσμα σε μερικές περιπτώσεις όπως επί Γιαννάκου που έγινε μαζικά.
Το ξέρω ότι δεν την είχες..Πιο πολύ για να μην κρυβόμαστε το έγραψα.
Ναι το είπα και πιο πριν νομίζω ότι σε όλα αυτά η ουσία είναι η μαζικότητα..
crouch wrote:Σε κάθε περίπτωση η κατάληψη της σχολής σαν "μέσο πάλης" είναι αστείο, και αν ένα φοβερό πλαίσιο με πολιτικές ευαισθησίες το περιλαμβάνει, παύει να είναι φοβερό
Για σένα μπορεί να είναι αστείο, για άλλον όχι..

ShadowMech wrote: Σχετικα με την απασχοληση με τα κοινα ειναι τελικα και θεμα οπτικης γωνιας. Εγω για να να ασχοληθω με κατι θα πρεπει σε ενα βαθμο να με εμπνεει. Και η πολιτικοποιηση μεσα στη σχολη μονο εμπνευση και γενικα θετικα συναισθηματα δε μου δημιουργει. Θα μπορουσα και παλι να ασχοληθω, με μιση καρδια εστω, αν εβλεπα καποια δυνατοτητα να βγει κατι μεσα σε λογικα πλαισια προσπαθειας.
Κοίτα δεν είπε κανείς ότι όλοι έχουμε την όρεξη να ασχοληθούμε το ίδιο. Ενός μπορεί να του αρέσουν περισσότερο να κοινωνικο-πολιτικά θέματα και σε άλλον λιγότερο. Αλλά νομίζω πως ένα μινιμουν μπορεί ο καθένας.
Νομίζω πως έχω ήδη πει την άποψη μου σχετικά με το ποιος θεωρώ πως "ευθύνεται" για την κατάσταση..

ShadowMech wrote:Οσο για το πλαισιο των εαακ, οχι οτι εχω κατι συγκεκριμενο με αυτο, απλα αυτο τυχαινει να ψηφιζεται συνηθως. Ποσοι απο αυτους που το ψηφιζουν εχουν κατσει να δουν πραγματικα τι λεει, τι προτασεις εχει, ποσο ουσιωδεις ειναι κλπ?
Ευελπιστώ οι περισσότεροι..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by eΝy »

Βγήκε το πλαίσιο της ΕΑΑΚ (για 7 ψήφους). Κλειστή η σχολή Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και νέα ΓΣ την Τρίτη 16/3.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by TheHorde »

Πάλι καλά που υπάρχει και το e-polytexneio.gr και μαθαίνουμε και τι γίνεται σ αυτή τη μπουρδελοσχολή.

thnx!
My life for the Horde!
koukou
Corporal
Corporal
Posts: 14
Joined: Tue Feb 09, 2010 4:36 pm

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by koukou »

ti krima pali tha xasoume mathimata...

(joking)
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by Silencer »

Έτσι να πρωτοπορεί το polytexneio.gr!! :mrgreen:

Τελικά οι θερμοκέφαλοι ανεγκέφαλοι πάλι περάσανε το δικό τους.. για τον πέοντα λεμεεεε!!!!
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by Doublecore »

eNy wrote:Βγήκε το πλαίσιο της ΕΑΑΚ (για 7 ψήφους). Κλειστή η σχολή Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και νέα ΓΣ την Τρίτη 16/3.
καλες διακοπες πασχα δηλαδη!
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Killers_F.C
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 90
Joined: Fri Jan 22, 2010 9:22 pm

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by Killers_F.C »

Δεν βαζουνε μυαλο με τιποτα ορισμενοι..Πιστευω πως οταν φτασει η αποφαση των μηχαλολογων στα γραφεια της κυβερνησης θα παρουν ολα τα μετρα πισω και θα ειμαστε ολοι μια χαρα μετα...
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by eΝy »

Δεν το κάνουν γι αυτό. Με τις καταλήψεις και τους αγώνες μπορεί να βρεις γκόμενα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”