Συνέλευση 9/3/2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by maurh_8uella »

blackjohnny wrote:Εγώ απλώς θέλω να επισημάνω την αντίδραση του σκουλικιού στο άκουσμα της πρότασης για ψήφισμα που προβλέπει κατέβασμα των αφισών...αυτή είναι η δημοκρατία τους..οποιαδήποτε απόφαση πρέπει να εγκρίνεται από το βασιλιά σκουλίκι!αν δεν εγκριθεί είναι ενάντια στο καταστατικό!βέβαια...!...όποιος ήταν εκεί καταλαβαίνει....
Δυστυχώς το καταστατικό που ανέβηκε δεν βοηθά στην επίλυση του ζητήματος, καθώς άντε τώρα να βρεις τις τροποποιήσεις που έχουν γίνει. Νομίζω πάντως ότι η επιφάνεια που καλύπτουν αφίσες είναι βάσει ποσοστού που συγκεντρώνει κάθε παράταξη στις εκλογές. Τουλάχιστον αυτό υπαγορεύει η λογική. Και κάτι ακόμα. Δεν είναι ενάντια στο καταστατικό το να μην εφαρμόζονται παλαιότερα ψηφίσματα που "πέρασαν";;;;; Έως πότε θα γίνεται τεκές το 030 από τους επιπόλαιους που καπνίζουν;;; Σήμερα στην Συνέλευση ήρθε ένα παιδί, έκανε παρατήρηση σε όσους κάπνιζαν, σάστισαν όλοι και το έσβησαν άμεσα, πλην ενός καραγιόζη, και μετά από λίγο πάλι η ίδια κατάσταση... Πάφα πούφα και ομίχλη.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by TiGinetai »

eNy wrote:Βγήκε το πλαίσιο της ΕΑΑΚ (για 7 ψήφους). Κλειστή η σχολή Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και νέα ΓΣ την Τρίτη 16/3.
Την τρίτη προς το παρόν ΔΕΝ έχει οριστεί γενική συνέλευση.(εκτός και αν άλλαξε κάτι και δεν το ξέρω!)

http://apteaak.wordpress.com/

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ
• Τριήμερη κατάληψη της σχολής την Τετάρτη 10/3 Πέμπτη 11/3 και Παρασκευή 12/3
• Συμμετοχή του συλλόγου στις 11/3 στην πανεργατική απεργία με προσυγκέντρωση στο Πολυτεχνείο με τα πρωτοβάθμια εργατικά σωματεία και τους φοιτητικούς συλλόγους.
• Απεργιακή περιφρούρηση με το Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών
• Μαζική παράσταση διαμαρτυρίας στην Σύγκλητο την Παρασκευή 12/3
• Συμμετοχή του συλλόγου την Τρίτη 16/3 στις εργατικές κινητοποιήσεις.
Νέα γενική συνέλευση σε περίπτωση προκύρηξης νέας εργατικής απεργίας.


Κατά τα άλλα γενικότερα αυτά που είπε ο Ηλίας έστεκαν και νομίζω ότι είχε δίκιο(και η πλάκα είναι ότι τα εαακ έχουν τις λιγότερες αφίσες σε σχέση με τις άλλες παρατάξεις και ανάλογα της δυναμικότητας τους)..


Δεν έχω να πω κάτι άλλο..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by blackjohnny »

TiGinetai wrote:
eNy wrote:Βγήκε το πλαίσιο της ΕΑΑΚ (για 7 ψήφους). Κλειστή η σχολή Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και νέα ΓΣ την Τρίτη 16/3.
Την τρίτη προς το παρόν ΔΕΝ έχει οριστεί γενική συνέλευση.(εκτός και αν άλλαξε κάτι και δεν το ξέρω!)

http://apteaak.wordpress.com/

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ
• Τριήμερη κατάληψη της σχολής την Τετάρτη 10/3 Πέμπτη 11/3 και Παρασκευή 12/3
• Συμμετοχή του συλλόγου στις 11/3 στην πανεργατική απεργία με προσυγκέντρωση στο Πολυτεχνείο με τα πρωτοβάθμια εργατικά σωματεία και τους φοιτητικούς συλλόγους.
• Απεργιακή περιφρούρηση με το Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών
• Μαζική παράσταση διαμαρτυρίας στην Σύγκλητο την Παρασκευή 12/3
• Συμμετοχή του συλλόγου την Τρίτη 16/3 στις εργατικές κινητοποιήσεις.
Νέα γενική συνέλευση σε περίπτωση προκύρηξης νέας εργατικής απεργίας.


Κατά τα άλλα γενικότερα αυτά που είπε ο Ηλίας έστεκαν και νομίζω ότι είχε δίκιο(και η πλάκα είναι ότι τα εαακ έχουν τις λιγότερες αφίσες σε σχέση με τις άλλες παρατάξεις και ανάλογα της δυναμικότητας τους)..


Δεν έχω να πω κάτι άλλο..
εσύ που λες ότι έστεκαν, βοήθα λίγο την κοινότητα εδώ να καταλάβει πού βασίζεται αυτό που είπε ο σκουλήκης.αν έχεις χρόνο πόσταρε εδώ το χωρίο που επαληθεύει τα όσα είπε.
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by ShadowMech »

Οντως ειχε μια χ λογικη αυτα που ειπε, ειδικα οσο αφορα τη προβολη των εαακ σε σχεση με τους αλλους.Αλλωστε εγω ειμαι υπερ των ανακοινωσεων(και οχι αφισων που δε λενε ουσιαστικα κατι), να και θα τις ηθελα εκτος αμφιθεατρων. Το θεμα μου ομως δεν ηταν το κατα ποσο ειχε δικιο η αδικο.
Το ειπα αρκετα καθαρα οτι το προβλημα που δειχνω ειναι προβλημα συμπεριφορας, οχι αυτου καθ' αυτου του θεματος των αφισων. Και οταν τετειες συμπεριφορες επαναλαμβανονται παυουν να ειναι εξαιρεσεις...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by blackjohnny »

κ εμένα αυτό που με τσάντισε ήταν το θράσος και το ύφος του..παρ'όλα αυτά ισχύει το ότι όπως ο οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να κολλάει αφίσες μέσα στα αμφιθέατρα και γενικά σε χώρους που δεν έχουν συμφωνηθεί..έτσι και ο καθένας έχει το δικαίωμα να τις ξεκολλάει.και το ζήτημα είναι πολύ πιο γενικό και έχει να κάνει με την αισθητική..Σε ποια άλλη χώρα οι σχολές είναι γεμάτες από ταπετσαρίες αφισών???
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by ShadowMech »

Κοιτα ειναι απλα τα πραγματα: πχ εσυ θεωρεις σωστο οτι μπορεις να κολλας αφισες οπου γουσταρεις, εγω θεωρω σωστο να σου βαλω καποια ορια. Εχουμε αντικρουομενες αποψεις/συμφεροντα. Η μια λυση ειναι κουταλαμε τα κρανια μας, τη βγαζουμε εξω να δουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη κλπ. Επειδη αυτο εχει αποδειχτει επωδυνο και αναποτελεσματικο εχει βρεθει εδω και αρκετο καιρο και μια αλλη λυση: Καθομαστε σε ενα τραπεζι/αμφιθεατρο και συμφωνουμε μια κοινως αποδεκτη και σεβαστη λυση μεσα σε ενα κοινως αποδεκτο θεσμικο πλαισιο (βλ συνελευση). Το λενε συμφωνια. Καποιοι ακομα δε το εχουν ανακαλυψει.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by blackjohnny »

σύμφωνοι!αλλά να μην προσπαθεί ο καθένας με βάση τα συμφέροντά του να ερμηνεύει διαφορετικά το κοινώς αποδεκτό θεσμικό πλαίσιο...
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by eΝy »

blackjohnny wrote:σύμφωνοι!αλλά να μην προσπαθεί ο καθένας με βάση τα συμφέροντά του να ερμηνεύει διαφορετικά το κοινώς αποδεκτό θεσμικό πλαίσιο...
Αυτό πάλι λέγεται δικηγορία. :D
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by ShadowMech »

8-)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by Mimo »

Καταλαβα παλι τα ιδια,, δε παμε ομαδικως κανα Αρνο λεω εγω και να αφησουμε τους μαλακες να κανουνε οτι κανουνε? 8-) :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”