Συρία

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συρία

Post by Enositis »

Τρεις είναι οι σκέψεις μου
α) Η κίνηση είναι προβοκάτσια ώστε να "ωθήση" το ΝΑΤΟ σε εισβολή αφού βλέπουν ότι οι μισθοφόροι και οι πράκτορες δεν εχουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα.
β) Αν ισχύουν τα περι συγγνώμης τότε μάλλον δεν ήταν Σύρος ο χειριστής του αντιεροπορικού.......
γ) Σίγουρα δεν είναι Λυβύη. Εγώ πιστεύω ότι θα λήξει με έναν συμβιβασμό διότι η Ρωσία έχει μπει παρα πολύ χοντρά στο παιχνίδι.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συρία

Post by Adamaklas »

Enositis wrote: γ) Σίγουρα δεν είναι Λυβύη. Εγώ πιστεύω ότι θα λήξει με έναν συμβιβασμό διότι η Ρωσία έχει μπει παρα πολύ χοντρά στο παιχνίδι.
Και εκεί ειναι ακριβώς η διαφορά με την λιβυη . Η ρωσια.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συρία

Post by soti »

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ : "...όταν αρχίσει το κακό από την Συρία..."

Image

Δεξιά ο μακαριστός Επίσκοπος Σισανίου & Σιατίστης και αριστερά ο επίσης μακαριστός Παπά-Γιάννης Καλαΐδης


Επέστρεψα πριν λίγο από τον πνευματικό μου, πνευματικό τέκνο του μακαριστού Αντώνιου Σισανίου & Σιατίστης, τον οποίο τιμούν οι περισσότεροι ως σύγχρονο Άγιο. Ο πάτερ είναι προσηλωμένος στην σωτηρία της ψυχής και μόνο, αποφεύγοντας τις αναφορές για το μέλλει γεννέσθαι αλλά συζητώντας για τον μακαριστό Επίσκοπο, απεκάλυψε μερικά πράγματα των οποίων ήταν μάρτυρας ο ίδιος και δείχνουν ότι ο μακαριστός πέραν όλων των χαρισμάτων που είχε, έγινε δέκτης μεγάλων αποκαλύψεων από τον Θεό.

«Μας έλεγε, συνέχεια και πολλές φορές με στενοχώρια, τον καιρό της ευδαιμονίας "μεγάλη πείνα θα πέσει στην Ελλάδα, παιδί μου, μεγάλη πείνα..." κι εμείς δυσκολευόμασταν να τον πιστέψουμε...

Τον καιρό δε που ήταν στο νοσοκομείο στα τελευταία του, μετά την τελευταία εγχείρηση που έκανε μόλις τον φέρανε στο δωμάτιο κοιτούσε απέναντι την εικόνα του Εσταυρωμένου Χριστού και έκλαιγε σαν μικρό παιδί λέγοντας με την γνωστή ταπεινότητά του "πώς με αξίωσες Χριστέ μου, εμένα και μου απεκάλυψες αυτά τα πράγματα!", προφανώς κάτι σοβαρό είχε δει πιο μπροστά...

Όταν τον ρωτήσαμε "τι είδες Δέσποτα;" με δυσκολία μας απάντησε γιατί είχε πρόβλημα με την φωνή του, "όταν αρχίσει το κακό από την Συρία να αρχίσετε να προσεύχεστε!" και το επανέλαβε πολλές φορές "εκεί, από την Συρία όταν ξεκινήσει..." εννοώντας ότι μετά θα πιάσει η μπόρα και εμάς... Τον ξαναρωτήσαμε "τι άλλο είδες Δέσποτα;" και μας είπε "θα σας πω μετά..." αλλά μετά εκοιμήθη...»

Αυτό ήταν προφανώς το θέλημα του Κυρίου...
http://hggiken.pblogs.gr/2011/08/apokal ... syria.html

Ίσως μερικοί ξινίσουν τώρα, αλλά δεν πειράζει. Το ξινό είναι και υγιεινό. Αυτά όσον αφορά τον πόλεμο. Το παιχνίδι έχει χοντρύνει πολύ και πάμε πλέον σε φάση "ο θάνατος σου, η ζωή μου". Αιχμάλωτοι δεν θα υπάρξουν και όπως λένε οι γιάνκηδες - the winner takes it all. Και δεν μιλάμε μόνο για την Συρία. Τα σοβαρά όμως άλλη στιγμή, όχι τώρα.

υ.γ. Ο Σαμαράς χειρουργείο στο μάτι, ο ΥΠΟΙΚ Ράπανος λιποθύμησε σήμερα το μεσημέρι. Τι έγινε, έπιασε η κατάρα του Κόμη Μητσοτάκουλα ή υπάρχουν σοβαρότεροι λόγοι;
υ.γ.2 Οι ασκήσεις ετοιμότητας από Φράγκο και ΓΕΕΘΑ όλο αυτό το διάστημα τυχαίες ήταν;
υ.γ.3 Δεν ξέρω, αν θα πρέπει να προσευχόμαστε ή να αρχίσουμε να προετοιμαζόμαστε.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Συρία

Post by ιστορικός mech-eng »

μην συνδεουμε ασχετα πραγματα μεταξυ τους.
και κυριως μην συνδεουμε την ελλαδα με οποιαδηποτε αναμειξη με εναν πολεμο.δεν συμφερει κανεναν-δανειστη μας- να εχουμε διπλωματικα επισοδια τωρα.

ας μπουν οι αμερικανοι να κανουν ερημο ολη την συρια να τελειωσει το θεμα.ξερετε ποσα πυρομαχικα και οπλα ειναι αναγκη να καταναλωθουν πριν παρελθει ο χρονος ζωης τους....???
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συρία

Post by soti »

Ήταν δύο RF-4. Τό ένα καταρρίφθηκε και το άλλο την γλίτωσε με βλάβες από τις βολές του S-300. Αθάνατοι Ρώσοι, πρώτα ρίχνουν και μετά ρωτούν... Παρεμπιπτόντως, στα δικά μας κάναμε πατέντα και είναι πλέον επιχειρησιακά απ'ότι λένε, άσχετα αν δεν έγινε ακόμα βολή αποδοχής.

http://www.defencenet.gr/defence/index. ... Itemid=139
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συρία

Post by rest_in_pieces »

μόνο το defence net (μόνο εγώ έχω ακούσει ότι είναι του κόκκαλη; ) λέει για ζημιές στο δεύτερο αεροπλάνο. Και για να μην έχουν πάρει ακόμα έκταση τα πράγματα το θέμα έχει πάει για θάψιμο.
Άν θέλει να μπουκάρει η αμερική στην συρία θα βρει 100 αφορμές.
Είμαι περίεργος όμως να μάθω τι άλλες εξηγήσεις θα δώσουν οι τούρκοι
try katsaro pirouni
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Συρία

Post by ιστορικός mech-eng »

o πιλοτος καταφερε να γλιτωσει ή σκοτωθηκε?
και οταν μιλαμε για Α/Α για σε τι τυπου οπλα κανουμε αναφορα (πυραυλους ή απλα αντιεροπορικα βληματα?)
στην συγλεκριμενη περιπτωση παντως απ οσο διαβασα οι τουρκοι δεν επρεπε να βρισκονται εκει ,σορρυ ,αλλα αυτα παθαινει οποιος θελει να ειναι τσαμπα μαγκας
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συρία

Post by soti »

ιστορικός mech-eng wrote:μην συνδεουμε ασχετα πραγματα μεταξυ τους.
και κυριως μην συνδεουμε την ελλαδα με οποιαδηποτε αναμειξη με εναν πολεμο.δεν συμφερει κανεναν-δανειστη μας- να εχουμε διπλωματικα επισοδια τωρα.
Έχουν και παραέχουν σχέση. Σε προηγούμενο τόπικ σχετικά με τα πυρηνικά στην Τουρκία είχα γράψει ότι
Οι Τούρκοι είναι απλά ένα εργαλείο, ένας καλός λακές. Όταν κάνουν την βρωμοδουλειά, να είσαι σίγουρος ότι τα αφεντικά θα τους ανταμείψουν... με διαμελισμό. Τώρα όμως τους είναι χρήσιμοι ακόμα. Όταν '"ξεκλειδώσει" όλη η περιοχή της Αν. Μεσογείου, τότε θα εφαρμοστεί το γνωστό divide et impera.
Λοιπόν, είμαστε και εμείς τμήμα της Αν. Μεσογείου. Και η Συρία είναι το κλειδί για όλο το οικόπεδο. Γίνονται πολλά αυτή τη στιγμή και κανείς δεν δίνει προσοχή. Να ξέρεις όμως ότι οικονομικά είμαστε τελειωμένη υπόθεση, κλινικά νεκροί, brain dead, πως να το πούμε. Απλά δεν ξέρουμε πότε οι δανειστές θα μας αποσυνδέσουν από την τεχνητή υποστήριξη. Στο κάτω κάτω με εμάς σχεδόν τελείωσαν, σειρά έχουν άλλοι τώρα. Μόνο που η αρκούδα βρυχάται ακόμα και την έχουν στριμώξει πολύ. Πολύ σου λέω. Και όταν στριμώξεις ένα άγριο ζώο πολύ, μπορεί να μην αντιδράσει ίσως όπως το περιμένεις.
rest_in_pieces wrote:μόνο το defence net (μόνο εγώ έχω ακούσει ότι είναι του κόκκαλη; ) λέει για ζημιές στο δεύτερο αεροπλάνο. Και για να μην έχουν πάρει ακόμα έκταση τα πράγματα το θέμα έχει πάει για θάψιμο.
Άν θέλει να μπουκάρει η αμερική στην συρία θα βρει 100 αφορμές.
Είμαι περίεργος όμως να μάθω τι άλλες εξηγήσεις θα δώσουν οι τούρκοι
Η Αμερική ψάχνει για μαλάκες, για την βρωμοδουλειά που λέμε. Από ποστ του περασμένου Οκτώβρη σχετικά πάλι με την Συρία.
edit 1: Δεν έχουν τα αρχίδια να το κάνουν και ψάχνουν για μαλάκες και μισθοφόρους με υποσχόμενο πλιάτσικο στην περιοχή. Εδώ στην Λιβυή μετά από τόσους βομβαρδισμούς ή στο Αφγανιστάν μετά από τόσα χρόνια και δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Και η Συρία παίζει σε άλλη κατηγορία. Δύσκολα θα βρεθούν πρόθυμοι, εκτός από τους Τούρκους που μάλλον θα ρίξουν την μεγάλη ζαριά (πετρέλαια). Οι γιάνκηδες είναι μόνο για πόλεμο-playstation. Και με τα πολλά παιχνίδια το έχουν πάρει και επάνω τους, ότι και καλά γαμάμε και δέρνουμε, αλλά όταν πάρουν απόφαση να πολεμήσουν στο έδαφος τα πράγματα θα είναι σκούρα. Ο τελικός πόλεμος για να αποτρέψουν/καθυστερήσουν την ολική τους χρεοκοπία θα δοθεί μάλλον αλλού και αργότερα. Δεν ήρθε ακόμα η στιγμή.
http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.p ... 3&start=40

no no-fly zone, no party like Libya. Ενώ οι Ρώσοι, ήρθαν κομπλέ με τα όλα τους και τις βότκες. Σιγά μη δεν έρχονταν.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συρία

Post by Enositis »

Μία πιθανή σύρραξη (απο θερμό επεισόδειο μέχει γενικευμένη σύρραξη) πως μπορει εμάς και την Κύπρο να μας επηρεάσει;
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συρία

Post by rest_in_pieces »

Enositis wrote:Μία πιθανή σύρραξη (απο θερμό επεισόδειο μέχει γενικευμένη σύρραξη) πως μπορει εμάς και την Κύπρο να μας επηρεάσει;
θερμό επεισόδιο έγινε, και αν γίνει ντου, το πολύ πολύ να στείλουμε καμία φρεγάτα και κανένα AWACS


http://ptisidiastima.wordpress.com/2012 ... %AE-s-300/
ένα φάντομ καταρίφθηκε, το άλλο δεν έπαθε τίποτα(και δεν γίνεται να έπαθε κάτι(τα γνωστά ελληνικά σάιτ αναφάρουν ότι έκανε ελιγμό κ απέφυγε το ωστικό κύμα και γύρισε πίσω με ζημιές. τι είναι το αεροπλάνο να πάθει ζημιές από ΑΑ πύραυλο και να συνεχίσει να πετάει, νταλίκα;
Ρε παιδιά δεν υπάρχει καμία αρκούδα.... Είναι μεγάλη δύναμη η ρωσσία, αλλά το ΝΑΤΟ είναι πιο μεγάλο. Το ότι έχει ξεμείνει σοβιετικο ψυχροπολεμικό υλικό σε πολλές χώρες δεν σημαίνει κάτι, όπως φάνηκε και στην λιβύη (ναι η συρία είναι πιο οργανωμένη κλπ, είχαι μερικά mig 29, και s-300, και η βοήθεια από την ρωσσία είναι απλά διπλωματική-αν υποσχεθούνε στην ρωσσία μερίδιο από την συρία μετά την ''επέμβση''; )
Πάντως εμένα μου φαίνεται περίεργη αντίδραση της τουρκιας. Μέχρι τώρα απειλούσε θεούς κ δαίμονες αν της παρενοχλούσανε τα ερευνητικά...
try katsaro pirouni
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”