Εuroleague 2012-2013

Αθλητικές συζητήσεις
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by Kuchiki_Byakuya »

ιστορικός mech-eng wrote:αν φτασει final four παντως φετος εγω θα ειμαι υπερ-ευχαριστημενος
καλά αυτό είναι όνειρο να φτάσει φ4.

ιστορικός mech-eng wrote:,γιατι αλλιως ειναι να μιλαει ο ζοτς και αλλιως ο πεδουλακης.ο ενας εχει 8 ευρωπαικα ,ο αλλος δεν εχει ταξιδεψει ουτε σε διακοπες στην ευρωπη.
υπερβολικός είσαι, η α1 είναι μεγάλο σχολείο για έναν προπονητή. είναι έμπειρος προπονητής αλλά μπορεί να μην έχει την σιγουριά για τις επιλογές του που είναι απαραίτητη σε αυτό το επίπεδο. και καλό κοουτσάρισμα έκανε, δηλαδή πολύ καλύτερο από τον προπονητή της ρεάλ που έκανε κακές επιλογές σε κρίσιμα σημεία, δηλαδή όταν πήγε να το γυρίσει η ρεάλ έβαλε όλους τους σουτέρ μέσα χωρίς λόγο και άφησε τους ψηλούς να παλεύουν μόνους τους και τότε έκανε ο πάνκο τα ντουμπλαρίσματα και βγήκαν τρεις άμυνες.
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by kobe24 »

Καταρχην το 2011 δεν ειχαμε την χειροτερη ομαδα απο το 2000... Υπηρχαν χρονιες με πολυ χειροτερους παιχτες.... το προβλημα στο Παο ειχε ξενινησει να φαινεαι απο το 2011 παροτι πηρε την Ευρολιγκα... η αβεβαιοτητα της επομενης μερας εκανε τους παιχτες να το σκεφτουν μια και δυο φορες, προσθεστε οτι ο Ζοτς εφυγε και αν και μεγαλος προπονητης λογω δικης του επιλογης δεν πηραμε εναν νεο ταλαντουχο ελληνα παιχτη για την επομενη μερα, με αποτελεσμα να μαζευτουν στον ολυμπιακο... Επειτα η νεα διοικηση ειναι ακομα απειρη και αυτο φαινεται απο τις κινησεις της και τα λεγομενα της. Ο Πεδουλακης δεν ειναι Ζοτς αλλα ειναι πολυ καλυτερος απο μερικους "μεγαλους" προπονητες. Οταν εχεις δουλεψει σε Περιστερι και Μακεδονικο, τον οποιο εφτασε στον τελικο του αντιστοιχου euro cup, χωρις λεφτα και εχεις φτιαξει ανταγωνιστικες ομοδες δεν εισαι κακος προπονητης.Οποτε ο ανθρωπος το κατεχει το αθλημα. Τωρα η νικη μεγαλη, η εμφανιση καλη. Ειμαι Παναθηναικος και ασχολουμαι με το μπασκετ καμια 20αρια χρονια ( σαν αθλητης, σαν κριτης και σαν προπονητης) και αυτο που θελω να βλεπω απο την ομαδα μου ειναι παθος και ενεργεια, να ματωνουν την φανελα και αυτο το εκαναν χθες. να υπαρχει ενα πλανο να μην ειναι αδιαφοροι στην αμυνα να κυνηγανε καθε μπαλα... Η ομαδα ειναι πολυ νεα ακομα και ΕΧΕΙ ενα μεγαλο προβλημα στο σουτ καθως δεν υπαρχει καθαρος σουτερ killer που θα ξεμπουκωσει την ομαδα, θα βγαλει το αγχος απο τους υπολοιπους. με ενα σουτερ η αμυνα ανοιγει, αμεσως ο Σοφο ( χθες επαιζε με ενεση, πονους στη μεση) βρισκει χωρο γιατι δεν θα εχει triple team πανω του, ο Διαμαντιδης μπορει να κανει το παιχνιδι του αυτο που του αρεσει να οργανωνει και οχι να εκτελει και οι καλοι σουτερ που εχουμε οι οποιοι δεν ειναι συνηθησμενοι στην βαρια φανελα και στην πιεση της, θα βαλουν τα υπολοιπα σουτακια (Πανκο, Ματσιουλις, Μπραμος, Γιαννοπουλος). Το κακο ειναι οτι ο ο σουτερ αυτος επρεπε να ειναι 4αρι γιατι εκει υπαρχει τρυπα... παρολα αυτα ο Καπονο θα βοηθησει πολυ.

Υ.Γ υπομονη και παλι υπομονη, μην κρινετε την ομαδα απο τωρα ειναι ΑΔΙΚΟ... Δωστε χρονο...
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by Stathis »

kobe24 wrote:Υ.Γ υπομονη και παλι υπομονη, μην κρινετε την ομαδα απο τωρα ειναι ΑΔΙΚΟ... Δωστε χρονο...

+1
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by ιστορικός mech-eng »

το οτι το 2011 ειχαμε πολυ κακη ομαδα ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη ,καθως δεν πηγαινα μια παιχτες οπως ο περπερογλου ,βουγιουκας,καλαθης.παιχτες που σε μερικα ματς τα επαιρναν μονοι τους ενω σε αλλα ηταν στην κυριολεξια αφαντοι ,δεν πιστευω οτι ταιριαζουν σε μια ομαδα που εχει σοβαρες βλεψεις για ευρωπη (φυσιολογικοτατο ,να μην εισαι καθε φορα MVP, αλλα οχι και να μην μπορεις να βαλεις καλαθι).

προφανως και δεν πρεπει να κριθει η ομαδα απο τα πρωτα παιχνιδια ,αλλα κατα την δικια μου εκτιμηση ,δυστυχως η ευτυχως ο φετινος παο ,εχει να ανταγωνιστει τον παο των προηγουμενων 15 χρονων και αυτο ειναι απο μονο του απαιτητικο.και βεβαια επειδη ειμαι παντα καχυποπτος λεω οτι το χθεσινο ματς ηταν αδιαφορο για την ρεαλ ,καθως θα τερματισει πρωτη.

μακαρι να δεσει και να αποκτησει χαρακτηρα αυτη η ομαδα,αλλα και παλι κατι λειπει....και αυτο ειναι ο ΖΟΤΣ....
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by Kuchiki_Byakuya »

kobe24 wrote:Το κακο ειναι οτι ο ο σουτερ αυτος επρεπε να ειναι 4αρι γιατι εκει υπαρχει τρυπα...
άρα δεν είμαι ο μόνος που πιστεύω ότι το μόνο που πρέπει να κάνει στην προπόνηση φέτος ο πάνκο είναι να σουτάρει. είναι δυνατός και τρεις τέσσερις φάσεις θα βγάλει με οποιονδήποτε αντίπαλο, έχει πολύ καλό σώμα και είναι και έξυπνος (πονηρός). αλλά το σταθερό σουτ θα δώσει πολύ περισσότερα και θα καλύψει και μια κακή βραδιά με έναν καλύτερο αντίπαλο. σουτ πάνκο, σουτ.

και το μοναδικό πράγμα του λάσμε είναι να κάνει πικ εν ρολ. με την ίδια λογική. είναι αθλητικός και τα συνεχόμενα σκριν βοηθούν τον ψηλό να μπει στο παιχνίδι και να παίξει και καλή άμυνα και χαμηλά. δεν γίνεται μόλις μπαίνει ο σοφοκλής να κάνουν πικ και να τον κλείνουν τρεις.

ιστορικός mech-eng wrote:και βεβαια επειδη ειμαι παντα καχυποπτος λεω οτι το χθεσινο ματς ηταν αδιαφορο για την ρεαλ ,καθως θα τερματισει πρωτη.
δεν λέω ότι τα έδωσαν όλα αλλά οι αντιδράσεις δεν έδειξαν ότι δεν έπαιζαν με ένταση ή προσπάθεια/συγκέντρωση. και την εντύπωση αυτή την μεγαλώνει ρο γεγονός ότι όταν ο παο πίεσε, πίεσε πολύ.
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by KonTaz »

Το μόνο σημαντικό για τον βάζελο είναι ότι με τη χθεσινή νίκη +ήττα της Καντού πρέπει να γίνουν θαύματα για να μείνει εκτός top16.Έτσι κέρδισε πολύτιμο χρόνο για να δέσει παραπάνω το σύνολο.

Υ.Γ Λατρεύω να βλέπω τον 3ντοπουστα να υποφέρει.Σε κάθε λάθος ωρύεται,βάζει τις φωνές σε συμπαίκτες και Πεδουλάκη.Αφού σε μια στιγμή με τη Ρεάλ έκανε ένα νόημα στο Αρμστρονγκ του στυλ "Άσε μας ρε άχρηστε"
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by Kuchiki_Byakuya »

KonTaz wrote:Υ.Γ Λατρεύω να βλέπω τον 3ντοπουστα να υποφέρει.Σε κάθε λάθος ωρύεται,βάζει τις φωνές σε συμπαίκτες και Πεδουλάκη.Αφού σε μια στιγμή με τη Ρεάλ έκανε ένα νόημα στο Αρμστρονγκ του στυλ "Άσε μας ρε άχρηστε"
ποιος είναι αυτός;

και καλά του έκανε του αρμστρονγκ, άντε να μάθει άμυνα και να κάνει κανά χουκ να βοηθήσει την ομάδα.
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by KonTaz »

Φοράει το 13.Καλή υγεία του εύχομαι
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by Kuchiki_Byakuya »

KonTaz wrote:Φοράει το 13.Καλή υγεία του εύχομαι
ρε εδώ μερικά λάθη εξόργισαν και εμένα (καλά δεν θέλω και πολύ).
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by kobe24 »

Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω, και δεν ααπευθυνομαι προσωπικα σε καποιον απλα ενα σχολιο παραπανω μου εδωσε την αφορμη, ειναι γιατι σαν Ελληνες βριζουμε ασχημα παιχτες αντιπαλης ομοδας και οταν αυτοι παιζουν στην εθνικη η ερχονται στην ομαδα μας γινονται σημαια... Βλεπε σπανουλη... Ειλικρινα το εχω μεγαλη απορια!!! Φυσικα και το βασικο που πρεπει να κανει ο Πανκο ειναι να παρει προσπαθειες να παρει σουτ, ειναι δυνατος ειναι γρηγορος με καλο πρωτο βημα για το υψος του, καλη τεχνικη με την μπαλα,και με καλο σοθτ, ΑΛΛΑ ειναι πολυ φοβισμενος ειναι διστακτικος στο να παρει τα ελευθερα σουτ... Οταν μπανει χωρις αγχος στον αγωνα ειναι ευστοχος και θα τον βοηθησει πολυ να υπαρχει ενας παιχτης που δεν φοβαται να σουταρει, βλεπε Καπονο, γιατιθα του φυγει το βαρος... Ο Διαμαντιδης απο την αλλη ειναι ενας παιχτης ο οποιος αν θυμαστε και περυσι και προπερσυ και ακομα πιο παλια, εκνευριζεται οταν βλεπει τους αλλους να μην προσπαθουν να μην κανουν τα αυτονοητα...Χθες μολις ηρεμησε η ομαδα θυμησε καλες εποχες... Ειναι πολυ δυσκολο για εναν παιχτη 32 χρονων απο ενορχηστρωτής να γινει εκτελεστης!! Δεν ειναι αυτο το παιχνιδι του , θα παρει σουτ θα κανει drive αλλα πρωτα θα κοιταξει την πασα, να βγαλει καποιον μονο του να οργανωσει και να συμμαζεψει την ομαδα. Η αλλαγη ρολου φερνει μπερδεμα και θελει χρονο να προσαρμοστει σε αυτο. Ο Ζοτσ εφυγε , εκλεισε ο κυκλος του εκανε την ομαδα την ΚΑΛΥΤΕΡΗ στην ΕΥΡΩΠΗ, αλλα τωρα πια πρεπει να τον ξεχασουμε...Η ομαδα εχει ιστορια αλλα προσπαθει να ανοιξει καινουρια σελιδα, σχεδον απο την αρχη οπως το 1999 οταν ηρθε ο Ζοτς. Το λαθος ειναι οτι αρχικα τεθηκαν στοχοι πολυ υψηλοι και αυτο ειναι ΛΑΘΟΣ τησ ΑΠΕΙΡΗΣ νεας διοικησης!!! Δεν μπορεις να λες οτι θα πας F-4 και οτι ο ολυμπιακος που εχει σχεδον ετοιμη ομοδα που πηρε πρωταθλημα και ευρωπαικο οτι θα ειναι δευτερος... ΕΧΕΙΣ 10 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΠΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ!!! Be realistic!!!!! και μην σκεφτεσαι τους καφρους οπαδους και τι θελουν να ακουσουν αυτοι γιατι κανεις κακο στην ομαδα....

Υ.Γ οταν λες ομαδα του 2011 εννοεις την ομαδα του ευρωπαικου η απλα την περσυνη???
Post Reply

Return to “Αθλητικά”