NBA Playoffs

Αθλητικές συζητήσεις
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Ποια ομαδα πιστευετε θα κατακτησει τον τιτλο στο ΝΒΑ?

Miami Heat
21
43%
Oklahoma City Thunder
4
8%
New York Knicks
4
8%
San Antonio Spurs
2
4%
Denver Nuggets
2
4%
Brooklyn Nets
1
2%
Los Angeles Clippers
1
2%
Boston Celtics
3
6%
Los Angeles Lakers
6
12%
Αλλη
5
10%
 
Total votes: 49

User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: NBA Playoffs

Post by Kuchiki_Byakuya »

a_nikos wrote:Η Βοστωνη χθες αν ο Πιρς εβαζε τα σουτ που πηρε (ειχε 1-7 πισω απο τα 7,25) μπορουσε να κανει το μπρεικ.
ναι, αν τα έβαζε, αλλά συνήθως όταν έπαιρνε την μπάλα ο Πιρς οι άλλοι ήταν πολλοί στατικοί, τα περίμεναν όλα από αυτόν, και συνήθως το σουτ ήταν πολύ μαρκαρισμένο και κακή επιλογή, μην περιμένουμε να τα βάζει και αυτά, όταν χρειάστηκε μέσα στο παιχνίδι βγήκε μπροστά και την έκανε τη δουλειά.

a_nikos wrote:Οντως το δευτερο παιχνιδι ειναι μια τελειως διαφορετικη ιστορια. Σημερα περιμενα την Ατλαντα να το χτυπησει στα ισα, αλλα τελικα η Ιντιανα επαιξε επιθεση, παραδοξως θα ελεγα.
επειδή την Indiana την παρακολουθώ πολύ, μπορεί να τρέξει (κυρίως με πρωτεύοντα) και να πάει την μπάλα γρήγορα στο ποστ (όπως έκανε σήμερα), έχει αθλητικούς παίχτες και πολλούς σκόρερ (πολύ ισορροπημένο ρόστερ). Και στα πρώτα παιχνίδια που έχω δει όσες ομάδες δεν τους βγήκαν να τα διεκδικήσουν μέχρι το τέλος τα άφησαν φανερά. Στα δεύτερα αίμα και άμμος.
a_nikos wrote:Οσο για την σειρα που ειναι τοσο αδιαφορη αλλα και τοσο ενδιαφερουσα, των Ναγκετς με τους Γουοριορς, αφου τραυματιστηκε ο Λι που ειχε μο νταμπλ νταμπλ, δυσκολα τα πραγματα οσα 3π να βαλει ο Curry
Αδιάφορα για ποιο λόγο;
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: NBA Playoffs

Post by KonTaz »

To Miami έχει ξεφύγει πολύ.Δεν είναι καν κοντά οι υπόλοιπες ομάδες.
kolpit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 109
Joined: Thu Sep 30, 2010 2:03 pm

Re: NBA Playoffs

Post by kolpit »

knicks απο ανατολη nuggets δυση.Αμα δεν εχουν τραυματισμους στη Ν.Υορκη το εχουν το Miami οπως αποδειχτηκε και μεσα στη χρονια.
tsp
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 85
Joined: Wed May 04, 2011 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: NBA Playoffs

Post by tsp »

Η regular season δεν εχει καμια σχεση με τα playoff. Δεν εχει καμια σημασια που τους νικησαν 2 φορες, τωρα τα ματς τα παιρνει η δυναμη και η εμπειρια. Ηδη απ'τα πρωτα ματς πεφτει ξυλο αβερτα και δεν σφυριζεται τιποτα! Το βιντεακι που δειχνουν στο 4' της τριτης περιοδου του κλιπερς-μεμφις με τον τιτλο "physical game" και τις κοκορομαχιες γκριφιν-ζιμπο τα λεει ολα!! Φυσικα και οι νικς εχουν και δυναμη και εμπειρια, μενει να το βγαλουν στο γηπεδο για να μην δουμε ενα μονολογο των μαιαμι στην ανατολη.
Στη δυση ειναι πιο περιπλοκα τα πραγματα (και πιο ωραια κατα τη γνωμη μου) αφου ενας εκ των σπερς λεικερς ντενβερ και ουοριορς θα ειναι στο τελικο την ωρα που απ'την αλλη μερια θα φαγωνονται θαντερ κλιπερς και μεμφις! Εν τελει νομιζω πως παμε για επαναληψη του περσινου τελικου μαιαμι θαντερ με μεγαλα αουτσαιντερ νικς κλιπερς αντε και ντενβερ. Οι παλιοσειρες σελτικς και σπερς να αποχωρουν σιγα σιγα παρακαλω... :D
kolpit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 109
Joined: Thu Sep 30, 2010 2:03 pm

Re: NBA Playoffs

Post by kolpit »

Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου δεν έχω ενθουσιαστεί με ότι έχω δει μέχρι στιγμής.Μικρό το δείγμα ναι αλλά όπως και να το κάνουμε τα πρώτα παιχνίδια των σειρών ήταν αρκετά βαρετά από την άποψη ότι έλειπε ο ανταγωνισμός (αν εξαιρέσεις gsw-den και nyk-bos).Δυστυχώς τα φετινα playoffs δν έχουν ούτε rondo ουτε rose αλλα κυρίως δεν έχουν kobe , και αυτο τα κανει πιο φτωχα
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: NBA Playoffs

Post by a_nikos »

Kuchiki_Byakuya wrote:


Αδιάφορα για ποιο λόγο;
Εκ πρωτης οψεως δεν εχει το σταριλικι που εχουν πολλες απο τις αλλες σειρες, μονο ο Curry μπορεις να πεις οτι ειναι επιπεδου All-Star. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα παιχτει πολυ ωραιο μπασκετ. Ισα ισα, ωραιο ματς το πρωτο(και βολικο για την Ευρωπη) και η σειρα φαινεται να ειναι σχετικα κλειστη
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: NBA Playoffs

Post by a_nikos »

kolpit wrote:Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου δεν έχω ενθουσιαστεί με ότι έχω δει μέχρι στιγμής.Μικρό το δείγμα ναι αλλά όπως και να το κάνουμε τα πρώτα παιχνίδια των σειρών ήταν αρκετά βαρετά από την άποψη ότι έλειπε ο ανταγωνισμός (αν εξαιρέσεις gsw-den και nyk-bos).Δυστυχώς τα φετινα playoffs δν έχουν ούτε rondo ουτε rose αλλα κυρίως δεν έχουν kobe , και αυτο τα κανει πιο φτωχα
Πρωτος γυρος ειναι, τι περιμενεις? Τα ζευγαρια εχουν αποκλιση δυναμικης, με εξαιρεση τα δυο που εγραψες και θεωρητικα το LAC-MEM, τα υπολοιπα εχουν ξεκαθαρο φαβορι. Μερικες ομαδες θα προσπαθησουν να παιξουν σβηστες, πχ το Μαιαμι, για να ειναι φρεσκες στα μεγαλα ματς.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: NBA Playoffs

Post by Kuchiki_Byakuya »

tsp wrote:Ηδη απ'τα πρωτα ματς πεφτει ξυλο αβερτα και δεν σφυριζεται τιποτα!
Μου αρέσει πάρα πολύ αυτό, από τους λόγους για να δεις πλέι οφς.

a_nikos wrote:Εκ πρωτης οψεως δεν εχει το σταριλικι που εχουν πολλες απο τις αλλες σειρες, μονο ο Curry μπορεις να πεις οτι ειναι επιπεδου All-Star. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα παιχτει πολυ ωραιο μπασκετ. Ισα ισα, ωραιο ματς το πρωτο(και βολικο για την Ευρωπη) και η σειρα φαινεται να ειναι σχετικα κλειστη
έτσι καταλαβαίνω, αλλά το μπάσκετ έχει γίνει πολύ πιο ομαδικό για να μετράει τι θα κάνει ο σταρ, στα πολύ δύσκολα πρέπει να βγουν πολλοί παίχτες μπροστά για να πάει σταρ ξεκούραστος για να πάρει τις σωστές επιλογές.

a_nikos wrote:Πρωτος γυρος ειναι, τι περιμενεις? Τα ζευγαρια εχουν αποκλιση δυναμικης, με εξαιρεση τα δυο που εγραψες και θεωρητικα το LAC-MEM, τα υπολοιπα εχουν ξεκαθαρο φαβορι. Μερικες ομαδες θα προσπαθησουν να παιξουν σβηστες, πχ το Μαιαμι, για να ειναι φρεσκες στα μεγαλα ματς.
όντως, τα μεγάλα ματς διαχρονικά γίνονται τον δεύτερο γύρο, και έχουν πολύ περισσότερο ενδιαφέρον από πλευράς μπάσκετ.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: NBA Playoffs

Post by a_nikos »

Ακομα και σειρες στα ημιτελικα που δεν σου γεμιζουν το ματι για πολυ ωραιο μπασκετ, οπως περυσι η σειρα Χιτ-Πεισερς βγαζουν πολυ ωραια ματσακια.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: NBA Playoffs

Post by Kuchiki_Byakuya »

a_nikos wrote:Ακομα και σειρες στα ημιτελικα που δεν σου γεμιζουν το ματι για πολυ ωραιο μπασκετ, οπως περυσι η σειρα Χιτ-Πεισερς βγαζουν πολυ ωραια ματσακια.
Γιατί Nicks-Pacers και Spurs-Nuggets δεν θα είναι και γαμώ τα ζευγάρια.


δεν μπορούσα να μην το κάνω
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Αθλητικά”