Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by ShadowMech »

Ξεκατινιασμα πρωτης ταξης :twisted: :twisted: :twisted:

Καλα τοσο το σχολιο του Kahlua, οσο και το "μπραβο" μετα ειναι τουλαχιστον... αστοχα. Ειπα να μη κραξω παλι, γιατι θα γινω γραφικος

Μπραβο για την ενημερωση nas! thx :)

maurh_8uella σοβαρες απαντησεις δεν υπαρχουν γιατι αλλιως θα ειχαν δωθει εδω και χρονια που τα θετουμε αυτα τα θεματα. Εγω απλα για το χαβαλε μου τα λεω και για να τα δει κανενας καινουργιος που δε τα ξερει. Απλα αποδεξου οπως και γω οτι η κατασταση καθως και αυτοι που την συντηρουν ειναι για τα μπαζα περαν καθε σωτηριας, και συνεχισε τη ζωη σου. Και αν τυχον θελεις να βουτηχτεις στο κουβα με τα σκατα για να αλλαξεις κατι μαγκια σου(η μαγκια του σε οποιον αλλο) αλλα εγω δε θα παρω.
Αρκετα πραγματα στην Ελλαδα ειναι περαν του σημειου που διορθωνονται. Οι πολιτικοποιηση στις σχολες ειναι απο τα χαρακτηριστικα παραδειγματα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by Spyrοs »

ShadowMech wrote:Η πολιτικοποιηση στις σχολες ειναι απο τα χαρακτηριστικα παραδειγματα.
Φαντάζομαι εννοείς η κομματικοποίηση. Η πολιτικοποίηση σκέτη είναι κάτι το θετικό.
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

ShadowMech wrote:Ξεκατινιασμα πρωτης ταξης :twisted: :twisted: :twisted:

Καλα τοσο το σχολιο του Kahlua, οσο και το "μπραβο" μετα ειναι τουλαχιστον... αστοχα. Ειπα να μη κραξω παλι, γιατι θα γινω γραφικος
Α και που σαι ακόμα. Έχουμε καιρό. Το polytexneio.gr στις παλιές του δόξες απλά με άλλα πρόσωπα.
Να κράξεις ποιον? Εμένα? Εγώ απαντάω ανάλογα με την συζήτηση και τον συνομιλητή.
ShadowMech wrote:maurh_8uella σοβαρες απαντησεις δεν υπαρχουν γιατι αλλιως θα ειχαν δωθει εδω και χρονια που τα θετουμε αυτα τα θεματα. Εγω απλα για το χαβαλε μου τα λεω και για να τα δει κανενας καινουργιος που δε τα ξερει. Απλα αποδεξου οπως και γω οτι η κατασταση καθως και αυτοι που την συντηρουν ειναι για τα μπαζα περαν καθε σωτηριας, και συνεχισε τη ζωη σου. Και αν τυχον θελεις να βουτηχτεις στο κουβα με τα σκατα για να αλλαξεις κατι μαγκια σου(η μαγκια του σε οποιον αλλο) αλλα εγω δε θα παρω.
Αρκετα πραγματα στην Ελλαδα ειναι περαν του σημειου που διορθωνονται. Οι πολιτικοποιηση στις σχολες ειναι απο τα χαρακτηριστικα παραδειγματα.
Εγώ ακόμα ψάχνω σε τι πράγμα να απαντήσω(αφού είπε σε εμένα ή στον rodrigo)...
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by somekindofgrinder »

ShadowMech wrote: Η πολιτικοποιηση στις σχολες ειναι απο τα χαρακτηριστικα παραδειγματα.
Θεωρω οτι η ανοικτη πολιτικοποιηση-κομματικοποιηση στις σχολες ειναι βασικη πληγη του εκπαιδευτικου συστηματος..εχει καταντησει τα πανεπιστημια μας μια μικρη Ελληνικη Βουλη..τα κομματα στις σχολες εξυπηρετουν ελαχιστα πραγματα και αντιθετα απο τα οσα ευαγγελιζονται,ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ την παρουσα κατασταση,παρα συντελουν στην ανατροπη της.

Επισης δινει και φλουδες (sic) ελπιδες σε οσους μυριζονται ψητο και οραματιζονται βουλευτιλικια εαν κολλησουνε καμια αφισα παραπανω...αυτοι τουλαχιστον ειναι οι συνειδητοποιημενοι.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
rodrigo
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 94
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:10 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by rodrigo »

συνάδελφοι δυστυχώς στην τελευταία γσ κάποιοι συνάδελφοι φοιτητές ίσως υποκινούμενοι από δαπ πασπ προσπάθησαν με την απουσία τους να αποδυναμώσουν και να απαξιώσουν την δύναμη των γενικών συνελεύσεων σε μια κρισιμη καμπή για τον αγώνα

αν δεν ενώσουμε τώρα τις φωνές με όλους τους αγωνιζόμενους που κατεβαίνουν στον δρόμο δεν θα κερδηθεί ποτέ ο αγώνας οι αγώνες δεν κερδίζονται στην πολυθρόνα του γραφείου μας όπως ο συνάδελφος trist4n νομίζει. οι αγώνες θέλουν θυσίες

η πολιτικοποίηση και η κομματοποίηση είναι μια από τις πιο ξεκαθαρες μορφές δημοκρατίας στην πιο αγνή μορφή της τι φασιστικές απόψεις διαβάζω πιο πάνω πρωί πρωι! τέτοιες απόψεις έφεραν τον χιτλερ στην εξουσία. ΞΕΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ!
ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by maurh_8uella »

TiGinetai wrote:Εγώ ακόμα ψάχνω σε τι πράγμα να απαντήσω(αφού είπε σε εμένα ή στον rodrigo)...
Αναφέρθηκα σε σένα και τον rodrigo γιατί είστε εσείς που απαιτείται αθρόα προσέλευση κόσμου στις συνελεύσεις. Και κυρίως ο δεύτερος... Θέλω απαντήσεις ή σχόλια στα αντίστοιχα σημεία:

Στο ότι στις γενικές συνελεύσεις δεν ακούγονται οι φωνές των φοιτητών, παρά μονάχα των παρατάξεων.

Στο ότι ζητάνε οι παρατάξεις στήριξη από την φοιτητική κοινότητα, ενώ παράλληλα γελοιοποιούνται παίζοντας ξύλο μεταξύ τους.

Μόλις την προηγούμενη Παρασκευή διαδραματίστηκαν σκηνές απείρου κάλους ανάμεσα σε ΕΑΑΚ και ΠΑΣΠ.

Πιο παλιά σε συνέλευση, τραμπουκισμός ανάμεσα σε ΕΑΑΚ και ΔΑΠ και πέταγμα των ΔΑΠιτών έξω από το 030.

Πιο παλιά πάλι, όχι πολύ, που τα ΕΑΑΚ πήγαν να κλέψουν στην καταμέτρηση ψήφων χρησιμοποιώντας με μαεστρία το σφουγγάρι και τροποποιώντας ένα 10 σε 19 και που πάλι είναι ο ίδιος καταμετρητής στον πίνακα.

Αφίσες μέσα στα αμφιθέατρα.

Κάπνισμα την ώρα της συνέλευσης, ενώ έχει περάσει αντίστοιχο ψήφισμα που το απαγορεύει.

Διάφοροι εσωτερικοί κανονισμοί που υπαγορεύουν στις παρατάξεις, και αναφέρομαι στην ΔΑΠ, για το πώς να κλέψουν σε ψήφους κατά την διάρκεια των εκλογών.

Λιβανέζος που φέρνει η ΠΚΣ για να μου πει για την κατάσταση στο Λίβανο. Άκρως λαϊκιστική κίνηση λες και περιμέναμε την ΓΣ για να ενημερωθούμε και λες και θα κάνουμε τον συλλογισμό ότι πρέπει να ψηφίσουμε την ΠΚΣ γιατί ενδιαφέρεται για τους Λιβανέζους.

Ύστερα από τόσα παραδείγματα, γιατί ζητάνε την στήριξή μας? Είναι όλοι τους γελοίοι και το λιγότερο υποκριτές. Κανείς δεν νοιάζεται για τον φοιτητή, παρά μονάχα για το καλό της παράταξής του. Μπορεί να έχουν διαβάσει 20 βιβλία παραπάνω από εμένα, στους αριστερούς αναφέρομαι, αλλά δεν έχουν παιδεία όλοι τους και δεν σέβονται την νοημοσύνη μου.

Τώρα, στο ότι το 1ο- 2ο έτος στηρίζει τις συνελέυσεις, συμφωνώ απόλυτα με τον all. koukoulofloro, απλά να προσθέσω ότι υπάρχει και ένας κορμός από άτομα που no matter what θα ψηφίζουν συγκεκριμένη παράταξη και απλά τυχαίνει των ΕΑΑΚ να είναι μεγαλύτερος, για αυτό και παίρνουν τις περισσότερες συνελέυσεις....

Σε αυτά τα ολίγα θέλω απαντήσεις...
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by nas »

+1 στη μαύρη θύελλα

επιπλέον:
rodrigo wrote:συνάδελφοι δυστυχώς στην τελευταία γσ κάποιοι συνάδελφοι φοιτητές ίσως υποκινούμενοι από δαπ πασπ προσπάθησαν με την απουσία τους να αποδυναμώσουν και να απαξιώσουν την δύναμη των γενικών συνελεύσεων σε μια κρισιμη καμπή για τον αγώνα
αυτό που λες δεν ισχύει ούτε για αστείο μπροστά ήμουν στα τραπεζάκια της δαπ πέρναν συνεχώς τηλέφωνα τα παιδιά να έρθει κόσμος και είχαν δυσανασχετήσει που δεν ήρθαν τα μέλη της.
οι συνεχείς γενικές συνελεύσεις είναι που αποδυναμώνουν τον θεσμό των συνελεύσεων γιατί το να γίνεται πλέον συνελευση είναι κάτι το συνηθισμένο και κανείς δεν δίνει πολύ σημασία. είναι μέσα στο πρόγραμμα και έτσι όταν θα χρειαστεί να ακουστούμε για κάτι σοβαρό κανείς δεν θα δώσει σημασία
πες μου λίγο ποια είναι η κρίσιμη καμπή του αγώνα και τι θα ήθελες να πετύχεις μέσα από τις γενικές συνελεύσεις για τον αγώνα που λες.
και δεν το λέω με ειρωνία. βλέπω ότι είσαι παθιασμένος με τις ιδέες σου και είσαι μαχητικός και μπράβο σου γι αυτό αλλά πραγματικά τι περιμένεις ότι θα καταφέρεις(εσύ ή η παράταξη σου). είσαι σε ένα Forum με τόσα άτομα και σχεδόν όλοι διαφωνουν μαζί σου, δεν σε προβληματίζει καθόλου αυτό?
μήπως είσαι απόλυτος?
User avatar
Killers_F.C
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 90
Joined: Fri Jan 22, 2010 9:22 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by Killers_F.C »

+1 maurh thuella
+1 nas
Το προηγουμενο ετος πηγαινα στις συνελευσεις αλλα πολυ γρηγορα καταλαβα οτι δεν αξιζει να με πιανει πονοκεφαλος για να ακουω να λενε πραγματα που δεν αφορουν την βελτιωση της σχολης αλλα για το πως θα σωσουμε εμεις οι μηχανολογοι με κλειστη σχολη την Ελλαδα απο τα προβληματα της...
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by misfit »

Ροντρίγκο χαλάρωσέ το λίγο!Το να υποστηρίζεις με ενθουσιασμό τις ιδέες σου είναι πολύ καλό!Αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι τουλάχιστον και τον αντίλογο!Κάνε διάλογο!Μην αναπαράγεις απλώς ό,τι γράφουν τα φυλλάδια που μας μοιράζουν συνέχεια...
Και σταματήστε να γράφετε όλη την ώρα "ΞΥΠΝΗΣΤΕ-ΞΕΣΗΚΩΘΕΙΤΕ" κτλ!Με αυτές τις φράσεις διώχνετε τον κόσμο γιατί πολύ απλά,όπως είπαν και πιο πάνω,δείχνετε ότι υποτιμάτε τη νοημοσύνη μας!Δηλαδή εσείς τα έχετε καταλάβει όλα και είστε σωστοί και ξύπνιοι κι εμείς είμαστε τα βλαμμένα που δεν έχουν άποψη και παρασέρνονται?Κι αυτό ισχύει για όλες τις παρατάξεις που ευαγγελίζονται ότι ξέρουν την αλήθεια και κυρίως ποιο είναι το συμφέρον μας!Λες και είμαστε τα χαμένα πρόβατα!
Τα παραπάνω αναφέρονται σε όλες τις παρατάξεις.........
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
rodrigo
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 94
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:10 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by rodrigo »

maurh_8uella wrote:
TiGinetai wrote:Εγώ ακόμα ψάχνω σε τι πράγμα να απαντήσω(αφού είπε σε εμένα ή στον rodrigo)...
Αναφέρθηκα σε σένα και τον rodrigo γιατί είστε εσείς που απαιτείται αθρόα προσέλευση κόσμου στις συνελεύσεις. Και κυρίως ο δεύτερος... Θέλω απαντήσεις ή σχόλια στα αντίστοιχα σημεία:

Στο ότι στις γενικές συνελεύσεις δεν ακούγονται οι φωνές των φοιτητών, παρά μονάχα των παρατάξεων.
Συνάδελφε στην γενικη συνελευση δεν μπορεί να μιλήσει ο καθενας μας γιατι είναι ένα δημοκρατικό όργανο της δυναμης των φοιτητών μπορεις απλά ν ζητήσεις το μικρόφωνο και η φωνη σου θα ακουστεί
maurh_8uella wrote:Στο ότι ζητάνε οι παρατάξεις στήριξη από την φοιτητική κοινότητα, ενώ παράλληλα γελοιοποιούνται παίζοντας ξύλο μεταξύ τους.

Μόλις την προηγούμενη Παρασκευή διαδραματίστηκαν σκηνές απείρου κάλους ανάμεσα σε ΕΑΑΚ και ΠΑΣΠ.

Πιο παλιά σε συνέλευση, τραμπουκισμός ανάμεσα σε ΕΑΑΚ και ΔΑΠ και πέταγμα των ΔΑΠιτών έξω από το 030.
η γελοιοποίηση για την οποια μιλάς δεν προκαλειτε απο ολες τις κομματικές παραταξεις συνάδελφε, απειρες φορές ΔΑΠιτες και ΠΑΣΠιτες προκαλουν με την συμπεριφορα τους και τις κινήσεις με μοναδικο στόχο να δημιουργήσουν επεισόδια και όπως εσυ λες να γελοιοποιήσουν την διαδικασία της γσ. για τους πρασινους τραμπουκους έχω κάνει αλλού ποστ να ενημερωθούν οι συνάδελφοι φοιτητές
maurh_8uella wrote:Πιο παλιά πάλι, όχι πολύ, που τα ΕΑΑΚ πήγαν να κλέψουν στην καταμέτρηση ψήφων χρησιμοποιώντας με μαεστρία το σφουγγάρι και τροποποιώντας ένα 10 σε 19 και που πάλι είναι ο ίδιος καταμετρητής στον πίνακα.
τα πράγματα δεν ειχαν γινει έτσι συνάδελφε, αλλά δεν ημουν παρών για να μιλησω με σιγουρια
maurh_8uella wrote:Αφίσες μέσα στα αμφιθέατρα.
προτιμας να μην ενημερώνεσαι καθόλου δηλαδή? τόσο πολύ σας εχει διαφθειρει το κεφάλαιο?
maurh_8uella wrote:Κάπνισμα την ώρα της συνέλευσης, ενώ έχει περάσει αντίστοιχο ψήφισμα που το απαγορεύει.
μπορεις να ζητησεις από τους συναδελφους να σβησουν το τσιγάρο γιατί δεν το κάνεις?
maurh_8uella wrote:Διάφοροι εσωτερικοί κανονισμοί που υπαγορεύουν στις παρατάξεις, και αναφέρομαι στην ΔΑΠ, για το πώς να κλέψουν σε ψήφους κατά την διάρκεια των εκλογών.
τώρα ερχεσαι στα λόγια μου περι ΔΑΠ ειναι ξεκαθαροι φασίστες
maurh_8uella wrote:Λιβανέζος που φέρνει η ΠΚΣ για να μου πει για την κατάσταση στο Λίβανο. Άκρως λαϊκιστική κίνηση λες και περιμέναμε την ΓΣ για να ενημερωθούμε και λες και θα κάνουμε τον συλλογισμό ότι πρέπει να ψηφίσουμε την ΠΚΣ γιατί ενδιαφέρεται για τους Λιβανέζους.
εγώ πιστεύω πως στον κόσμο που ζούμε καλο ειναι να ειμαστε ενημεροι για τα παντα και συ αν ησουν λιβανεζος δεν θα ήθελες να έχεις την υποστήριξει του κόσμου για αυτά που περνάς?
maurh_8uella wrote:Ύστερα από τόσα παραδείγματα, γιατί ζητάνε την στήριξή μας? Είναι όλοι τους γελοίοι και το λιγότερο υποκριτές. Κανείς δεν νοιάζεται για τον φοιτητή, παρά μονάχα για το καλό της παράταξής του. Μπορεί να έχουν διαβάσει 20 βιβλία παραπάνω από εμένα, στους αριστερούς αναφέρομαι, αλλά δεν έχουν παιδεία όλοι τους και δεν σέβονται την νοημοσύνη μου.
συναδελφε εσυ απλά θες να περνουν άλλοι τις αποφασεις για εσένα ενώ εσύ θα κάθεσαι, οταν θα βρεθεις προ εκπλήξεων τότε θα αρχισεις να γκρινιάζεις ότι εμείς δεν καναμε αγώνες για να αποτρέψουμε όλα αυτά αλλά όταν εμεις καναμε αγωνες εσυ μας εβριζες ...
maurh_8uella wrote:Τώρα, στο ότι το 1ο- 2ο έτος στηρίζει τις συνελέυσεις, συμφωνώ απόλυτα με τον all. koukoulofloro, απλά να προσθέσω ότι υπάρχει και ένας κορμός από άτομα που no matter what θα ψηφίζουν συγκεκριμένη παράταξη και απλά τυχαίνει των ΕΑΑΚ να είναι μεγαλύτερος, για αυτό και παίρνουν τις περισσότερες συνελέυσεις....
το να στοχοποιεις συναδέλφους από μικρά έτη για τα αποτελεσματα των γσ επειδή δεν σου αρέσουν είναι ηλίθιο. οι γσ περνει αγωνιστικες αποφάσεις γιατί απλά η πλειονότητα των φοιτητών στηριζει και συμμετεχει στον αγωνα
maurh_8uella wrote:Σε αυτά τα ολίγα θέλω απαντήσεις...
σε κάλυψα περιμένω την αποψη σου συναδελφε
ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”