Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

giotis wrote: ....
Θα απαντήσω επιλεκτικά και σε πολύ λίγα πράγματα όχι γιατί "απαξιώ" το ποστ σου και τη γνώμη (δεν ισχύει κάτι τέτοιο) αλλά γιατί είμαι πολύ κουρασμένος.

4) Ξέρω. Δεν νομίζω να έχει απαγορεύσει κάποιος να κατεβεί τέτοιο πλαίσιο. Έχουν γίνει καταγγελίας, γιουχαρίσματα και τα σχετικά αλλά ποτέ δεν έχει απαγορευτεί. (εκτός που αν μου διαφεύγει κάτι οπότε και ζητώ συγνώμη)

5) Φυσικά με δημοκρατικά μέσα. Για το συγκεκριμένο που παραθέτεις(δεκέμβρης 2008) υπάρχουν δεκάδες παράγοντες που εγώ προσωπικά θα μπορούσα να το δικαιολογήσω. Ένας από αυτούς είναι η οργή δηλαδή η συναισθηματική φόρτιση που υπήρχε εκείνη την περίοδο και υπάρχει και σήμερα(εννοώ μετά την σημερινή πορεία). Αλλά εκτός των άλλων όλα αυτά ήταν μόνο λεκτικά. Δεν απλώθηκε χέρι.

6) Και εγώ πληρώνω νοίκι..και εγώ θέλω να τελειώσω στα 5-6 χρόνια.


Λοιπόν για τα σημερινά έχουμε και λέμε.

Ήταν, είναι και θα είναι η μεγαλύτερη διαδήλωση στην οποία έχω πάει. Μιλάμε για τουλάχιστον 200.000 ανθρώπους αφού όταν ακόμα τα μπλοκ ήταν στο μουσείο(δίπλα από το πολυτεχνείο) ήταν γεμάτο κόσμο ως την βουλή και το ΚΚΕ είχε κάνει την πορεία του και αποχωρούσε. Λαοθαλασσα! Παντού είχε κόσμο!

Όταν μια πορεία βάφεται με αίμα..

Και αφού τα φοιτητικά μπλοκ άρχισαν να κινούνται και να ανεβαίνουν προς τη βουλή(τα τελευταία μπλοκ κάπου στο πολυτεχνείο..) λίγο πριν την πλατεία κλαθμώνος σκάνε μπάτσοι από παντού και περικυκλώνουν την πορεία. Μιλάμε για χιλιάδες γουρούνια στα 2 μέτρα αριστερά και δεξιά της πορείας. Αυτό που ακολούθησε ήταν απίστευτο. Μας πνίγουν στα χημικά, χτυπάνε κόσμο χωρίς λόγο και αρχίζουν οι συγκρούσεις. Τα μπλοκ και οι αλυσίδες κρατήθηκαν παρά την μεγάλη δυσκολία(δεν μπορούσαμε να αναπνεύσουμε..). Στο σύνταγμα ήταν το τελειωτικό. Ο χώρος ανοίγει και οι μπάτσοι βρήκαν την ευκαιρία να διαλύσουν την πορεία. Σπάνε μπλοκς, κόβουν την πορεία σε κομμάτια, ρίχνουν εκατοντάδες-χιλιάδες χημικά( άνθρωποι βρίσκονταν λυπόθυμοι στο δρόμο και οι μπάτσοι δεν έκαναν τίποτα..) και αρχίζουν να βαράνε όποιον βρίσκουν. Από εδώ και πέρα Ο σώζων εαυτό σωθείτο. Το μετρό στο σύνταγμα δεν πλησιαζόταν καθώς ήταν γεμάτο διμοιρίες, στη βουλή απέξω οργίαζαν οπότε προσωπικά μετά από τρελό τρέξιμο με τον astavas, δεκάδες δακρυγόνα να τρώμε σε σημείο που ήμασταν σε κατάσταση λυποθυμίας(χωρίς καμία υπερβολή) και κόσμος να σπρώχνετε-ποδοπατείται κτλ καταφέρνουμε και φεύγουμε από τον εθνικό κήπο(στα 3-4 μέτρα πίσω και δίπλα μας ήταν οι μπάτσοι).
Προφανώς με μια τέτοια κατάσταση θα απαντούσαν και οι άλλοι. Κατέβηκαν με μόνο ένα σκοπό. Ήθελαν επεισόδια, ξύλο και αίμα. Ήθελαν νεκρούς. Αν είχαν λίγο "φιλότιμο" η κυβέρνηση θα είχε παραιτηθεί και όλοι θα την είχαν κάνει με αεροπλάνο..

Για το παράρτημα στο υπουργείο οικονομικών περιττά τα λόγια..με καταπέλτη έριξαν τη μολότωφ.. :mrgreen:

Για τους τρεις νεκρούς.

Είναι ΕΓΚΛΗΜΑ να δουλεύει τράπεζα στο κέντρο. Όταν όλο το κέντρο είναι νεκρό και τα περισσότερα καταστήματα κλειστά είναι έγκλημα να μην αφήνουν τους εργάτες να φύγουν.
Αν ήταν αναρχικοί ή something like that και ήξεραν ότι είχε κόσμο μέσα απλά δεν θα την έκαιγαν. Το δεκέμβρη του 2008 πως ενώ είχαν καεί όλες οι τράπεζες στο κέντρο δεν είχαμε κανένα θύμα ; Τυχαίο ;
Η υπόθεση βρωμάει. Είτε είναι super ανεγκέφαλος είτε παρακρατικός. Ή και τα 2...
Σημασία έχει ότι αυτό που ήθελαν το πέτυχαν. Μια πορεία βαμμένη στο αίμα, τα νοσοκομεία στο κέντρο με τραυματίες και άτομα που δεν μπορούν να αναπνεύσουν(τα καινούργια χημικά δεν νομίζω να χρησιμοποιούνται ούτε από το στρατό..απλά λυποθυμούσες..) και 3 νεκρούς. Το γλυκό έδεσε.

Μια ακόμα άποψη..
http://troktiko.blogspot.com/2010/05/marfin-bank.html

Υ.Γ Αυτό που παρέθεσα από το τροκτικό μπορεί να είναι ψέματα. Αυτό δεν το αμφισβητώ. Αλλά παραμένει μια βάσιμη άποψη που πιστεύω ότι στέκει. Σιγά μήπως θα είναι η πρώτη φορά που οι υπάλληλοι είναι ανεκπαίδευτοι, που δεν θα έχουν σύστημα πυρασφάλειας ή μήπως δεν ισχύει ότι απεργία=απόλυση ;

Υ.Γ2 Για την παραπληροφόρηση. Αυτές τις μέρες και κυρίως αυτές τις ώρες θα ακουστούν πάρα πολλά(ειδικά από τα ΜΜΕ θα γίνει της πόπης). Ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει και να "μεταφραστεί" από το κάθε προκτικό ως είδηση. Το τροκτικό είναι ένα blog στο οποίο κάποιος στέλνει ότι μλκια θέλει και δημοσιεύετε. Και εμείς σαν ζώα(και εγώ μέσα) τα πιστεύουμε ή τουλάχιστον τα θεωρούμε αξιόπιστα.

3 νεκροί, δεκάδες τραυματίες..μια χαρά αρχίσαμε.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by ShadowMech »

Ελα ρε συ.... Τοτε ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτη τη λογικη θα βγει κανεις να σου πει οτι ηταν εγκλημα που προκαλεσε τους αστυνομικους ο Γρηγοροπουλος... Καταλαβαινω την ενταση της στιγμης, αλλα ας διατηρησουμε μια λογικη.

Οσο για τη διασπαση της πορειας για να τα λεμε ολα ειναι αληθεια, ειδαμε και εικονες που φαινοταν ξεκαθαρα. Αλλωστε παντα ετσι παει, καποιοι ξεκινουν φασαριες και τα δακρυγονα λοξοδρομουν και αντι να πανε στους μπαχαλους πεφτουν στη πορεια...

Δικαιολογημενη η αντιδραση του κοσμου, ειδικα οταν ολοι οι πολιτικοι σφυριζουν αδιαφορα για το πως φτασαμε εδω... Αλλα το θεμα ειναι οτι φτασαμε, και δυστυχως πλεον δεν εχουμε πολλες επιλογες, και η μια ειναι χειροτερη απο την αλλη. Πιστευω οτι εχουμε και αλλα ακομα να δουμε, γιατι πλεον εχουμε φτασει σε αδιεξοδο. Και οπως το ζωο οταν εχει διεξοδο θα τρεξει αλλα οταν το στριμωξεις χωρις διεξοδο θα επιτεθει, ετσι και τωρα τα πραγματα μπορει να αγριεψουν...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
rodrigo
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 94
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:10 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by rodrigo »

συνάδελφοι από όσο ξέρω την άλλη βδομάδα θα έχει γσ ή δευτέρα ή τρίτη για την συνέχιση του αγώνα αφου οι εξελίξεις είναι καταιγιστικες δεν ξέρω σίγουρα ακόμα πότε αλλά θα ενημερώσω.

Συνάδελφοι όλοι στο συλλαλητήριο σήμερα στις 18:00 το απόγευμα στο Σύνταγμα!
ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by giotis »

TiGinetai wrote:
giotis wrote: ....
Θα απαντήσω επιλεκτικά και σε πολύ λίγα πράγματα όχι γιατί "απαξιώ" το ποστ σου και τη γνώμη (δεν ισχύει κάτι τέτοιο) αλλά γιατί είμαι πολύ κουρασμένος.

4) Ξέρω. Δεν νομίζω να έχει απαγορεύσει κάποιος να κατεβεί τέτοιο πλαίσιο. Έχουν γίνει καταγγελίας, γιουχαρίσματα και τα σχετικά αλλά ποτέ δεν έχει απαγορευτεί. (εκτός που αν μου διαφεύγει κάτι οπότε και ζητώ συγνώμη)

5) Φυσικά με δημοκρατικά μέσα. Για το συγκεκριμένο που παραθέτεις(δεκέμβρης 2008) υπάρχουν δεκάδες παράγοντες που εγώ προσωπικά θα μπορούσα να το δικαιολογήσω. Ένας από αυτούς είναι η οργή δηλαδή η συναισθηματική φόρτιση που υπήρχε εκείνη την περίοδο και υπάρχει και σήμερα(εννοώ μετά την σημερινή πορεία). Αλλά εκτός των άλλων όλα αυτά ήταν μόνο λεκτικά. Δεν απλώθηκε χέρι.
-υπάρχει κ η λεκτική βία κ ο λεκτικός καταναγκασμός. η γλώσσα κόκαλα... μην το ξεχνάς αυτό.
-άκουσα ότι σε μία προηγούμενη συνέλευση φέτος (που είχε ανακοινωθεί κ σε αυτό το forum) πήγε κάποιος να κατεβάσει ένα πλαίσιο για τις αφίσες κ τον έδιωξαν σπρώχνοντας τον. δν ήμουν μπροστά δν ξέρω. επίσης σύμφωνα με τα παραπάνω που έγραψα θεωρώ απαγόρευση δια της βίας κ το παράδειγμα του Δεκέμβρη του 2008. αλλά αυτά δν έχουν τόση σημασία. λάθη γίνονται. σημασία έχει να τα αναγνωρίζουμε κ να προχωράμε μπροστά χωρίς να τα επαναλαμβάνουμε.
-επίσης τα γιουχαρίσματα κ οι φωνές κάθε άλλο παρά δημοκρατικές είναι αφού δημιουργούν ένα αρνητικό κλήμα χωρίς επιχειρήματα.
-όταν είσαι εκπρόσωπος μιας μερίδας των φοιτητών δν μπορείς να καταφεύγεις σε τέτοιες ενέργειες όποιος κ να είναι ο λόγος. είναι απολύτως σεβαστός ο λόγος αλλά δν σου δίνει κανένα δικαίωμα για τέτοιες ενέργειες. αν το έκανε ένας άκυρος τότε οκ. αλλά όχι ο εκπρόσωπος μιας δημοκρατικής παράταξης φοιτητών. αυτό συγνώμη δν το δέχομαι.

απάντα όποτε μπορείς. δν βιάζομαι. έχουμε ακόμα πολλά χρόνια μπροστά μας οπότε μην βιάζεσαι. :P

κ ένα άσχετο. το χθεσινό διήμερο έχει δικό του τοπικ οπότε αυτά που γράφεις είναι λίγο offtopic...
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

ShadowMech wrote:Ελα ρε συ.... Τοτε ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτη τη λογικη θα βγει κανεις να σου πει οτι ηταν εγκλημα που προκαλεσε τους αστυνομικους ο Γρηγοροπουλος... Καταλαβαινω την ενταση της στιγμης, αλλα ας διατηρησουμε μια λογικη.

Οσο για τη διασπαση της πορειας για να τα λεμε ολα ειναι αληθεια, ειδαμε και εικονες που φαινοταν ξεκαθαρα. Αλλωστε παντα ετσι παει, καποιοι ξεκινουν φασαριες και τα δακρυγονα λοξοδρομουν και αντι να πανε στους μπαχαλους πεφτουν στη πορεια...

Δικαιολογημενη η αντιδραση του κοσμου, ειδικα οταν ολοι οι πολιτικοι σφυριζουν αδιαφορα για το πως φτασαμε εδω... Αλλα το θεμα ειναι οτι φτασαμε, και δυστυχως πλεον δεν εχουμε πολλες επιλογες, και η μια ειναι χειροτερη απο την αλλη. Πιστευω οτι εχουμε και αλλα ακομα να δουμε, γιατι πλεον εχουμε φτασει σε αδιεξοδο. Και οπως το ζωο οταν εχει διεξοδο θα τρεξει αλλα οταν το στριμωξεις χωρις διεξοδο θα επιτεθει, ετσι και τωρα τα πραγματα μπορει να αγριεψουν...
ShadowMech έχεις δίκιο. Θα ήταν ίδια αυτή η λογική (αν πράγματι προκάλεσε..).
Όμως όταν μετά από πολλές ώρες(δεν έπεφτε φύλλο κάτω από τον κόσμο..) φτάσαμε στην σταδίου λίγο πιο πριν την στοα πεσματζογλου σκάνε εκατοντάδες μπάτσοι δεξιά και αριστερά(ήμουν στα φοιτητικά μπλοκ και συγκεκριμένα στου πολυτεχνείου..ακολουθούσε της ιατρικής..) και μας πνίγουν αμέσως στα χημικά. Ξυλοκοπούν κόσμο. Σχηματίζονται αμέσως πλαινές αλυσίδες, παίρνουν καδρόνια και αρχίζουν το ξύλο σώμα με σώμα για να προστατέψουν κόσμο και να τον γλυτώσουν από το ξύλο και τις προσαγωγές. Αυτό δεν είναι ούτε πρόκληση ούτε ένταση. Αυτό είναι βία.Βία χωρίς κανένα λόγο. Τρομοκρατούν και απαγορεύουν διαδηλώσεις ; Πως είπαμε ότι λέγεται αυτό το καθεστώς ;
(όταν έγιναν αυτά δεν γινόταν τίποτα το ιδιαίτερο. Μετά προφανώς έφυγαν μπουκαλάκια νερού και ότι άλλο είχε πάνω του ο καθένας..)

Συμφωνώ ότι έχουμε να δούμε πολλά. Ειδικά με τη στάση που κρατάνε οι πολιτικοί αυτή τη στιγμή και με την λειτουργία του στρατού κατοχής. Εξαγριώνουν τον κόσμο περισσότερο.
Ας την ακούσουν ακόμα και τώρα. --> Αυτή

Πιστεύω ότι εναλλακτικές υπάρχουν. Αδιέξοδο δεν είναι. Αυτό λένε αλλά έχοντας δει και άλλες χώρες που έχουν βρεθεί σε αυτή την κατάσταση(και είναι πολλές..) πιστεύω ότι δεν είναι.


giotis αναφέρθηκαν και εδώ γι' αυτό τα έγραψα και στα 2.(βασικά σε κανένα δεν τα έγραψα. Copy paste τα κάνω.. :P )
Για τα γιουχαρίσματα και τις φωνές. Αυτά συμβαίνουν στη βουλή. Σε μια συνέλευση περιμένεις να είναι καλύτερα ;
Η μόνη διαφορά είναι ότι στη βουλή συνήθως είναι τρεις και ο κούκος(οπότε δεν γίνεται τίποτα το ιδιαίτερο) και όποτε είναι αρκετοί γίνονται τα παραπάνω..
Μπορεί να "σπάει κόκκαλα". Δυστυχώς(?) δεν μπορώ να πω ότι στην συγκεκριμένη περίοδο και με τον τρόπο που ειπώθηκε αξίζει τέτοιας αναφοράς(εννοώ να ασχολούμαστε 2 χρόνια μετά με αυτό)..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by ShadowMech »

Συμφωνω ρε συ, απλα για αλλη μια φορα ας πουμε οτι η λυση δεν ειναι η βια στη βια ουτε παραλογισμος στον παραλογισμο.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

ShadowMech wrote:Συμφωνω ρε συ, απλα για αλλη μια φορα ας πουμε οτι η λυση δεν ειναι η βια στη βια ουτε παραλογισμος στον παραλογισμο.
Μόνο σε έσχατες περιπτώσεις..είναι η τελική έσχατη "λύση". Με βία προχώρησε και θα προχωρήσει ο κόσμος.
Μάλλον γιατί σε κάθε εποχή η τάξη που "ελέγχει" τον κόσμο δεν είναι διατεθειμένη να δώσει τα κλειδιά έτσι απλά στον επόμενο..

Αν βρισκόμαστε σε τέτοια περίοδο αυτή τη στιγμή; Κατηγορηματικά όχι.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TheHorde »

Πάντως με αυτά που γίνονται δεν βλέπω να ανοίγει ξανά η σχολή, η όλη κατάσταση είναι η χαρά των ΕΑΑΚ και της ΠΚΣ.
My life for the Horde!
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

The Horde wrote:Πάντως με αυτά που γίνονται δεν βλέπω να ανοίγει ξανά η σχολή, η όλη κατάσταση είναι η χαρά των ΕΑΑΚ και της ΠΚΣ.
Ναι ρε..αυτό θέλουμε. Δεν έχουμε τίποτα άλλο να κάνουμε νομίζεις. Προσωπικά έχω κάτι διαβάσματα και μια εξεταστική. Κάτι proficiency και πολλά άλλα. Οπότε δεν είναι καμία χαρά. Αλλά δεν θα κάτσουμε και με τα χέρια σταυρωμένα.

Γ.Σ. έχει καλεστεί ;
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”