Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Ανοιχτό στους επισκέπτες! Οδηγίες Χρήσης & Βασικές Πληροφορίες. Ξεκινήστε από εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Kitharistas »

Guest wrote:Τόσο άσχημα είναι? Μήπως πρέπει να προστεθούν και μερικά posts για τα (ανεπήσιμα) θετικά της σχολής για να μην ξενερώνουμε οι πρωτοετείς? :P
Μην ξενερώνεις..!
kopanosAE wrote:Χρειάζεται;;; Δεν έχεις μπουχτίσει από τα κλασσικά σχόλια των γονιών των φίλων σου, αλλά και των φίλων των γονιών σου;;; Δεν μπορεί... δεν μπορεί να τα λέγαν μόνο σε μένα...
Σωστός.. όλοι λένε "εμπ ρε φίλε κι ιστορίες, κορυφή" και τέτοια, όχι ότι δεν είναι αλλά υπάρχουν και τα αρνητικά που λένε τα παιδιά... περισσότερη εμπειρία έχουν φίλε μου όπως και να το κάνεις
Rock on buddies...
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by somekindofgrinder »

Φιλοι μου δεν ειναι καθολου μα καθολου ασχημα.

Καταρχην το ΕΜΠ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ,ΑΝ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ.
Σε αλλες σχολες μην ειστε σιγουροι οτι γινεται αυτο το πραγμα.
Δευτερον,το ΕΜΠ σε παιρνει παιδι και σε βγαζει ειτε επιστημονα,ειτε μαγκα(Καποιοι λιγοι βεβαια βγαινουν και τα 2 ταυτοχρονα).
Και τριτον,ειναι οντως η καλυτερη σχολη εν Ελλαδι απο θεμα υποδομων και γενικοτερα επιπεδου (πραγμα που σημαινει οτι δε θα θελατε να μαθετε πως ειναι οι υπολοιπες!!!).
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Λakedaimonas »

somekindofgrinder wrote: Και τριτον,ειναι οντως η καλυτερη σχολη εν Ελλαδι απο θεμα υποδομων και γενικοτερα επιπεδου (πραγμα που σημαινει οτι δε θα θελατε να μαθετε πως ειναι οι υπολοιπες!!!).
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Spyrοs »

Η Σχολή και το ΕΜΠ γ@μάνε!
Υπάρχουν πολλά που μπορούν να βελτιωθούν, γκρινιάζουμε όλοι αλλά ελάχιστοι θα επέλεγαν κάτι άλλο 8-)

Μεγάλο ψεγάδι το κλειστό κυλικείο των Μηχανολόγων ... Βάλτε τώρα εναέριο τραμ μέχρι την καφετέρια της ΣΗΜΜΥ :lol:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Kitharistas »

Spyrοs wrote:Μεγάλο ψεγάδι το κλειστό κυλικείο των Μηχανολόγων ... Βάλτε τώρα εναέριο τραμ μέχρι την καφετέρια της ΣΗΜΜΥ :lol:
Μπεργελές ftw!!!
Ναι ρε παίδες αλήθεια με το κυλικείο ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει? ο καθένας λέει κάτι άλλο... :roll:
Rock on buddies...
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Spyrοs »

Kitharistas wrote:
Spyrοs wrote:Μεγάλο ψεγάδι το κλειστό κυλικείο των Μηχανολόγων ... Βάλτε τώρα εναέριο τραμ μέχρι την καφετέρια της ΣΗΜΜΥ :lol:
Μπεργελές ftw!!!
Ναι ρε παίδες αλήθεια με το κυλικείο ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει? ο καθένας λέει κάτι άλλο... :roll:
Έληξε η σύμβαση (ενός χρόνου), του τυπά του φαινόταν ακριβή για να την ανανεώσει και τώρα θα γίνει διαγωνισμός να το πάρει άλλος.
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Kitharistas »

Ευχαριστώ και sorry για το Image
Rock on buddies...
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by tsag »

εγω θα πω τα εξης :

αν θες να γινεις μηχανολογος μηχανικος με @@ και οχι κανενας ασχετος πρεπει να ξεκινησεις δυνατα την σχολη και να μην σταματησεις . αυτο σημαινει παρακολουθηση στα περισσοτερα αν οχι ολα μαθηματα , παραδοση ολων των εργασιων (υποχρεωτικες - προαιρετικες) . Ολα τα παπαροπαιχνιδια (WOW κλπ ) καλα ειναι αλλα δεν δινουν τιποτα . ουτε ο υπνος μεχρι το απογευμα δινει τιποτα .
Ακομα εννοειται πτυχιο στα 5 χρονια , εκτος αν ξεπεραστει λογω πτυχιακης (κατι που συμβαινει σε καποιες βαρβατες πτυχιακες ).
Φιλοσοφικες προσεγγισεις του στυλ δεν με ενδιαφερουν τα μαθηματικα ειναι για τους βλακες - ανικανους .
Οτι και να ακουσετε ενα ειναι σιγουρο : Ο ΒΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΑΝΤΑ
(ειναι παρεμφερης της φρασης "το μεγεθος παντα μετραει" :lol: )

γιατι μετραει ?οταν θελησετε να κανετε αιτηση για εξωτερικο ο βαθμος μιλαει για εσας . δεν θα χρειαστει να παρακαλεσεται κανεναν να σας βοηθησει.......

πολλοι φοιτητες στα τελειωματα ευχονται να μην ειχαν ξεκινησει χαλαρα την σχολη .στο τελος δεν γινεται τιποτα . αν μαζευτουν πολλα χρωστουμενα τοτε ειναι δυσκολο να παρεις καλους βαθμους...
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Λakedaimonas »

Λοιπόν θα προσπαθήσω να γράψω μια μικρή περίληψη του τι έκανα στην σχολή και ποια ήταν η διαδρομή που ακολούθησα. Όλα αυτά όμως αφορούν το άτομο μου και κάθε άτομο είναι ξεχωριστό, πράγμα που σημαίνει πως ο καθένας ενεργεί διαφορετικά και ότι αυτά που γράφω δεν αποτελούν κάποια παγκόσμια σταθερά.

Λοιπόν πρώτο εξάμηνο ξεκίνησα καυλωμένος να ανεβαίνω στην σχολή κάθε μέρα από τις εγγραφές. Μετά μπήκε ο Οκτώβριος και θα άρχιζαν τα μαθήματα. Μαθήματα? Ποια μαθήματα για έναν περίεργο λόγο υπήρχαν απεργίες και καταλήψεις! Αν θυμάμαι καλά τα μαθήματα ξεκίνησαν τον Νοέμβριο! Αυτό ήταν! Το momentum του πρώτου εξαμήνου για τα μαθήματα είχε πάει περίπατο. Όπως και να έχει όταν ξεκίνησαν τα μαθήματα πήγαινα, δεν είχα και κάτι άλλο να κάνω βρε παιδί! Πρώτα μαθήματα μαθηματικά, φυσικές, μηχανικές να κάνουμε για αρχή πράγματα του λυκείου, για αρχή όμως μόνο! Τα πράγματα ευθύς αμέσως πάνε σε πιο βαθιά επιστημονικά παιδεία από την απλή λυκειακή ύλη. Τέλος πάντως για να μην περιαυτολογώ παρακολουθούσα ανελλιπώς τις πρώτες 3 βδομάδες. Πήγαινα το πρωί και έφευγα το βράδυ, διότι 8 μαθήματα στο εξάμηνο(πλέον είναι 9) δεν είναι καθόλου λίγα! Ειδικά για εμάς που δίναμε 9 μαθήματα πανελλήνιες, φαντάσου πως νιώθαμε, σαν να μην τελειώσαν ποτέ οι πανελλήνιες για εμάς! Φαντάσου για τα παιδία τώρα που δίνουν 6 μαθήματα πανελλήνιες και μετά ξαφνικά στο πρώτο εξάμηνο έχουν να κάνουν 9.

Τι να κάνουμε όμως έτσι είναι το πρόγραμμα σπουδών και καλά είναι. Το θέμα ποιο είναι όμως παιδιά, εγώ παρακολουθώντας 8 μαθήματα για 3 βδομάδες δεν είχα ζωή! Έβλεπα φίλους-φίλες σε σχολές όπως η νομική ή ιατρική, πόσο μάλλον σχολές άλλες λιγότερο απαιτητικές, να αλωνίζουν αυθημερόν στις καφετέριες και να κάνουν καινούριους φίλους και τα βράδια να λιώνουν σε bar και club!!! Αυτά ακόμα και παραμονή εξετάσεων! Πείτε μου πως θα έπρεπε να νιώθει ένα καυλωμένο 19χρονο που τα είχε δώσει όλα για να περάσει στην σχολή, που όλοι του έλεγαν πως τα φοιτητικά χρόνια είναι τα καλύτερα(όντως είναι)??? Ε εκεί πήρα την απόφαση! Στα αρχίδια μου η σχολή θα διαβάζω μόνο για τις εξεταστικές! Και ναι αυτό έκανα μέχρι και το τρίτο εξάμηνο! Θέλετα να μάθετε πως τα πήγα στην σχολή τα πρώτα 3 εξάμηνα? ΣΚΑΤΑ ΣΚΑΤΑ ΣΚΑΤΑ!!! Η πλειονότητα των μαθημάτων που χρώσταγα μέχρι και το τέλος του 3 έτους ήταν από τα 3 πρώτα εξάμηνα! Από την άλλη σε αυτά τα 3 εξάμηνα έκανα αμέτρητους φίλους και παρέες και πέρασα ΖΩΑΡΑ που λέμε στον στρατό! Αν το μετανιώνω? ΟΧΙ! Όχι δεν το μετανιώνω γιατί δεν θα είχα γνωριστεί καλά με τον minus και τον somekindofgrinder! Όχι δεν το μετανιώνω γιατί δεν θα είχα γνωριστεί με τον eny και τόσα άλλα παιδιά! Δεν το μετανιώνω γιατί δεν θα είχα ξεδώσει δεν θα είχε βγει από μέσα μου όλη αυτή η ενέργεια που είχε μαζευτεί λόγω ηλικίας!

Όπως και να έχει όταν μετά την εξεταστική του τρίτου εξαμήνου είδα ότι είχα περάσει συνολικά μόνο 5 μαθήματα τρομοκρατήθηκα! "Δεν θα βγω ποτέ από εδώ μέσα αν συνεχίσω έτσι" είπα! Οπότε και είπα να μην χάσω μάθημα να γίνω υπόδειγμα! 4ο εξάμηνο και δεν έχασα μάθημα! Όταν λέω δεν έχασα μάθημα το εννοώ είχα γίνει ένα με τα αμφιθέατρα! Ευτυχώς που είχα και παρέα minus, somekindofgrinder και λοιπούς φίλους και παλευόταν κάπως η φάση. Έρχεται λοιπόν η εξεταστική και λέω "θα σαρώσω ρε φίλε τα έχω παρακολουθήσει όλα"...ναι αρχίδια! από τα 7 μαθήματα πέρασα τα 4 και αυτά τα 4 με καθαρά δική μου προσπάθεια και όχι επειδή με είχε βοηθήσει η παρακολούθηση. Δεν είχα χάσει ούτε ένα μάθημα Ρευστά και στο τέλος πήγαν και έβαλαν ότι πιο άσχετο μπορούσαν να βρούν! Οπότε έχουμε και λέμε 4-5 μήνες με σχεδόν μηδενική κοινωνική ζωή και με 4/7 μαθήματα περασμένα(δεν βάζω μέσα τα υπόλοιπα που χρωστούσα). Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ κάτι τέτοιο δεν το θεωρώ αποδοτικό!

Ε αυτό ήταν για μένα! Τέλος οι συμβατικές μεθόδους! Για να μην μακρηγορώ, από εκεί και μετά παρακολουθούσα ότι γούσταρα, τα άλλα τα έγραφα στα @ρχίδια μου! Προσπαθούσα και σε ένα βαθμό το είχα καταφέρει να ισορροπήσω τα πράγματα, δεν ήμουν ούτε υπόδειγμα φοιτητή αλλά ούτε φάντασμα, δεν ήμουν το party animal που ήταν οι κολλητοί μου στην νομική-πάντειο-παπει κλπ αλλά δεν ήμουν και κανένας άγνωστος πουθενάς! Στην επαναληπτική του 3 έτους πέρασα 13 μαθήματα και στην επαναληπτική του 4 έτους 16(διπλές και τριπλές εξεταστικές αντίστοιχα λόγω καταλήψεων). Άλλοι έχουν κάνει καλύτερα high score! Ο over the mountain Που τώρα έχει πάει στας Ολλανδίας είχε περάσει 21 μαθήματα σε μια τριπλή εξεταστική. Αυτά δεν τα λέω για να το παίξω φοιτηταράς ή μηχανικάρας! Τα λέω απλά για να δείτε ότι όλα είναι εφικτά, αρκεί να το βάλετε στόχο και να σοβαρευτείτε όταν το απαιτήσει η στιγμή.

Που θέλω να καταλήξω με όλα τα παραπάνω? Πιστεύω πως σχολή και κοινωνική ζωή δεν συνδυάζονται εύκολα! Άλλες φορές θα πρέπει να κάνετε εκπτώσεις στην κοινωνική ζωή για να αντεπεξέλθετε στην σχολή και άλλες φορές θα γράψετε την σχολή εκεί που δεν πιάνει μελάνι για να ζήσετε σαν άνθρωποι.
tsag wrote:εγω θα πω τα εξης :αν θες να γινεις μηχανολογος μηχανικος με @@ και οχι κανενας ασχετος πρεπει να ξεκινησεις δυνατα την σχολη και να μην σταματησεις.
Παιδιά όντως ποτέ μην παρατήσετε την σχολή, οκ αν δεν μπορείτε να είστε εκεί 100% εμένα λογικό μου φαίνεται, εγώ εξάλλου ποτέ δεν αφιερώθηκα 100% στην σχολή, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΣΕΤΕ! Παράτησα 3 εξάμηνα και το πλήρωνα σε άγχος και ξενύχτια μέχρι το 4ο έτος που σταμάτησα να χρωστάω τα κέρατα μου.

tsag wrote:Ακομα εννοειται πτυχιο στα 5 χρονια , εκτος αν ξεπεραστει λογω πτυχιακης (κατι που συμβαινει σε καποιες βαρβατες πτυχιακες).
Πολύ καλά τα λέει ο tsag! Βάλτε στόχο τα 5 χρόνια! Το πιο πιθανό είναι να μην τα πιάσετε μπαμ, αλλά να κάνετε την σχολή 6 χρόνια αλλά και πάλι καλό είναι αυτό. Έχω δει άπειρα παιδιά που το έπαιζαν χαλαροί από θέμα χρόνου φοίτησης και είναι ακόμα μέσα!

Θα κλείσω λέγοντας κάτι ακόμα. Μην ψάχνεται μυστικές συνταγές-στρατηγικές για να περάσετε κάποιο μάθημα ή για να τελειώσετε την σχολή! Αυτό που δούλεψε για μένα μπορεί κάποιον άλλο να τον κατέστρεφε και η τακτική που ακολούθησαν άλλα παιδιά εγώ ποτέ δεν μπόρεσα να την εφαρμόσω. Τι θέλω να πω? Ο καθένας είναι ξεχωριστός και έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά ποιος είμαι εγώ που θα επιβάλλω στον οποιοδήποτε το οτιδήποτε???

Παραπάνω εξέφρασα την άποψη μου, το τι θα κάνετε με αυτή είναι δικό σας θέμα, κρίνετε μόνοι σας! Αν νομίζετε πως υπάρχουν έτοιμες λύσεις και δρόμοι στρωμένοι με ροδοπέταλα τραβάτε στα φροντιστήρια, τραβάτε στο "Πτυχίο" που τάζει πτυχίο στην ώρα του κλπ(ω θεοί μια ζωή φροντιστήρια??? get a life!) αλλά να ξέρετε πουθενά δεν υπάρχει το άγιο δισκοπότηρο που θα σας λύσει όλα τα προβλήματα! Tο τι κάνετε και καταφέρνετε έχει να κάνει καθαρά με εσάς όσο και αν θέλουν άλλοι(πχ φροντιστήρια) να σας κάνουν να πιστέψετε ότι καταφέρατε με την βοήθεια τους και καλά, εγώ αυτά τα θεωρώ μπούρδες.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Kitharistas »

Respect.. Πραγματικά respect
Rock on buddies...
Post Reply

Return to “ΞΕΚΙΝΗΜΑ στο Polytexneio.gr!”