Site Color

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Τι χρώμα προτιμάτε να έχει η νέα μορφή του e-polytexneio ?

Σκούρο
30
64%
Ανοιχτό
17
36%
 
Total votes: 47

User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Site Color

Post by eΝy »

Πρόκειται μέσα στις επόμενες μέρες να αναβαθμίσω το site για να μπορέσουμε να βάλουμε κάποια extra features, όπως quick reply κλπ.

Αυτό συνοπτικά σημαίνει ότι θα αναμορφώσω την εμφάνιση και τα στοιχεία της ιστοσελίδας εξαρχής.


Μιας και πρόκειται λοιπόν να περάσουμε σε έναν τέτοιο ανασχεδιασμό, απευθύνω την εξής ερώτηση προς όλα τα μέλη της φοιτητικής κοινότητας (μιας και για σας έχει σχεδιαστεί το site):

Τι χρώμα θέλετε να έχει στη νέα του μορφή; Ανοιχτόχρωμο ή σκουρόχρωμο;

Η πρώτη έκδοση του e-polytexneio (2005-2007) ήταν μαύρη. Η δεύτερη (2007-2009) ήταν λευκή. Και την τρίτη (2009-σήμερα) την σχεδίασα πάλι σκούρα. Οι παλιοί θα θυμούνται όλες τις versions. Θέλετε να παραμείνουμε στο παρόν χρώμα ή να περάσουμε σε κάτι πιο ανοικτό;

Σε γενικές γραμμές έχω βάλει την επιλογή στις Επιλογές Προφίλ σας (στο Navigator στα αριστερά) να διαλέξετε ανάμεσα σε σκούρο και ανοιχτό style, αν και οι περισσότεροι χρησιμοποιείτε το default (σκούρο). Μπορείτε να πειραματιστείτε όμως εκεί και να δείτε αν σας αρέσει και το ανοιχτό ή όχι.


Προσωπικά μου αρέσει το σκούρο φόντο. Βολεύει και στη χρήση χρωμάτων γιατί στο λευκό φόντο δεν φαίνεται τίποτα. Εφόσον όμως το site αυτό δεν είναι δικό μου, αλλά εξυπηρετεί μία κοινότητα, πιστεύω πως το θέμα θα πρέπει να τεθεί επί τάπητος και να βγει μια απόφαση δημοκρατικά από τα μέλη της.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι η ΕΜΠire είναι dark. VERY dark..
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
giwrgos_pap
Captain
Captain
Posts: 131
Joined: Mon Aug 09, 2010 6:01 am
Location: Μαρούσι

Re: Site Colour

Post by giwrgos_pap »

Σωστός ο webmaster που θέτει το θέμα σε δημοκρατική βάση.

Προσωπικά μου αρέσει το μαύρο. Δίνει στυλ και διαφέρει.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Site Colour

Post by Kitharistas »

Ψηφίζω σκούρο.!
Rock on buddies...
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Site Colour

Post by kopanosAE »

υπάρχει τρίτη, ενδιάμεση, επιλογή; δηλαδή κάτι σαν γκρί φώντο-μάυρα γράμματα;
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Site Colour

Post by dpunis »

Το ανοικτόχρωμο το είχα προτείνει όταν είχα πρωτογραφτεί. Η αλήθεια είναι ότι το σκουρόχρωμο, είναι πιο design-ατο, αλλά είναι πιο κουραστικό για τα μάτια, ειδικά αν φοράς γυαλιά. Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που είναι το επίσημο theme του ΕΜΠire, κατά την άποψη μου, φτιάξε ένα καλό μαύρο με quick reply κλπ, και άσε το ανοικτόχρωμο που έχεις τώρα για τους παράξενους [όπως εγώ] Έτσι κι αλλιώς το ανοικτόχρωμο είναι πλήρως λειτουργικό με quick reply κλπ, και δεν έχω βρει κάποιο ψεγάδι όσο καιρό το χρησιμοποιώ.

Συνεπώς ψηφίζω σκουρόχρωμο. [Αν το κάνεις με σκούρο γκρι, αντί για κατράμι μαύρο, μάλλον θα αλλαξοπιστίσω κι εγώ :D ]
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Site Colour

Post by eΝy »

kopanosAE wrote:υπάρχει τρίτη, ενδιάμεση, επιλογή; δηλαδή κάτι σαν γκρί φώντο-μάυρα γράμματα;
Προφανώς.

Όταν λέμε "ανοιχτό" εννοούμε τόσο ανοικτό φόντο ώστε να έχει μαύρα γράμματα, και όταν λέμε "σκούρο" εννοούμε τόσο σκούρο ώστε τα γράμματα να εμφανίζονται λευκά.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Site Colour

Post by Διάτανος »

όταν είχα πρωτογραφτεί (αύγουστος 2009) το φόρουμ ήταν άσπρο.και πιστεύω that's the way it should be.
το μαύρο όντως είναι πολύ designάτο,αλλά τα ψοφάει τα μάτια.προτείνω αν γίνεται να προστεθεί και shoutbox
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Site Color

Post by blackjohnny »

ρε παιδιά ίσα ίσα που το μαύρο είναι πιο ξεκούραστο γιατί δεν κάνει μπαμ στο μάτι με σβηστό φως και με ανοιχτό κάνει καλή αντίθεση ώστε να είναι ευδιάκριτα τα γράμματα
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Site Color

Post by Kitharistas »

blackjohnny wrote:ρε παιδιά ίσα ίσα που το μαύρο είναι πιο ξεκούραστο γιατί δεν κάνει μπαμ στο μάτι με σβηστό φως και με ανοιχτό κάνει καλή αντίθεση ώστε να είναι ευδιάκριτα τα γράμματα
+1 εγώ το βρίσκω πιο ξεκούραστο το μαύρο, μάλλον επειδή δεν ανάβω πολλά φώτα..
και φοράω και γυαλιά :ugeek:
Rock on buddies...
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Site Color

Post by Doublecore »

Τοσο καιρο που χρησιμοποιω το forum στην νεα του μορφη δεν με εχει κουρασει καθολου το παρον χρωμα οποτε ψηφιζω να παραμεινει σκουροχρωμο.
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”